1. Jak się zrelaksować: świadomy oddech
Techniki oddechowe to jedna z najbardziej efektywnych metod relaksacji. Jedną z nich jest oddychanie przeponą. Możesz w ten sposób szybko złagodzić niepokój i rozluźnić mięśnie. Twoje tętno zwolni, a umysł się wyciszy. Usiądź lub połóż się wygodnie. Na początek skup się na wyrównaniu oddechu. Bierz powoli głęboki wdech tak, by powietrze wypełniło twój brzuch. Połóż dłoń na przeponie i obserwuj, jak się unosi. Zatrzymuj powietrze na krótką chwilę. Wdech niech będzie dłuższy niż wydech. Oddychaj powoli i spokojnie, utrzymuj stały rytm. Skupianie się na oddechu to forma medytacji i skuteczny sposób na relaks.
2. Muzyczna relaksacja
Nie od dziś wiadomo, że nic tak nie poprawia nastroju, jak ulubiona muzyka. Zatem jak najbardziej warto wykorzystać moc dźwięków w walce ze stresem. Według naukowców szczególnie kojąco wpływają nagrania o częstotliwości 432 HZ. Taką częstotliwość mają wszelkie dźwięki natury: szum deszczu czy wodospadu, śpiew ptaków. Dlatego tak często są wykorzystywane w muzyce relaksacyjnej. Właściwości odprężające mają też dźwięki gongów i mis tybetańskich, muzyka z wykorzystaniem fletu czy harfy. Oprócz tego dobrym pomysłem będzie też słuchanie dobrze znanych, ulubionych utworów. Od razu pomogą przywrócić dobry nastrój. Muzyka może nas wyciszyć, uspokoić, obniżyć tętno. Firma Mindal International przeprowadziła badanie, które wyłoniło najbardziej relaksujący utwór. Wygrała piosenka "Weightless" Marconi Union: utwór ten ma właściwości terapeutyczne: obniża ciśnienie i tętno. Jego tempo sukcesywnie spada z 60 BPM (uderzeń na minutę) do 50 BPM. Sprawia to, że podczas słuchania maleje także częstotliwość bicia naszego serca.
3. Sposób na relaks - aromaterapia
Na relaks wpływają również zapachy. Jak się odprężyć z ich pomocą? Masz do dyspozycji całe bogactwo olejków eterycznych. Użyj ich w nawilżającym powietrze dyfuzorze i wypełnij wnętrze Twojego pokoju odprężającym aromatem. Dodaj parę kropel do oleju kosmetycznego i wmasuj w ciało lub zmieszaj z solą do kąpieli. Możesz też rozpylić zapachową mgiełką np. na poduszkę lub zapalić aromatyczną świecę. Olejki eteryczne mają rozmaite właściwości: łagodzą, pobudzają, rozgrzewają. Które zapachy sprawdzą się najlepiej, jeśli zależy nam na odprężeniu i zmniejszeniu stresu? Tutaj króluje lawenda. Uspokaja, wycisza, przynosi ukojenie, ułatwia zasypianie. Odprężenie i rozluźnienie przyniesie też olejek cedrowy: poczujesz się, jak na spacerze w lesie. Sięgnij też po kojący zapach róży, a jeśli dopadło Cię przemęczenie - po orzeźwiającą bergamotkę.
4. Ruszaj się
Wszyscy dobrze wiemy, jak ważny jest ruch dla dobrej kondycji naszego organizmu. Ale korzyści z niego czerpie także umysł. Tutaj wiele zależy od Twoich preferencji: jedni szukają harmonii i ukojenia, inni potrzebują rozładować napięcie. W tym pierwszym przypadku najlepszym wyborem będzie joga. To nie tylko forma ruchu, ale przede wszystkim praktyka duchowa i styl życia. Regularnie praktykowana obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Podnosi też poziom neuroprzekaźnika GABA, który reguluje pracę układu nerwowego. Joga zwiększa świadomość ciała i sprzyja koncentracji.
Z kolei dla rozładowania skumulowanego napięcia dobre będą ćwiczenia aerobowe - bieganie, jazda na rowerze. Miej jednak na uwadze, że pobudzają one krążenie i niektórym osobom może być później trudniej zasnąć.
Nie lubisz trenować? Aktywność może mieć różne formy, ważne, by była regularna: czy będzie to spacer, czy rozciąganie się w przerwie od pracy.
Jeśli chcesz szybko zmniejszyć napięcie, wypróbuj progresywnej relaksacji mięśni. Technika ta polega na napinaniu po kolei różnych części ciała (twarzy, ramion itd. ), a następnie ich rozluźnianiu.
5. Domowe SPA
Przepis na relaks? Oczywiście wizyta w spa. Możesz jednak również sprawić sobie przyjemność i dopieścić skórę i włosy w domowym zaciszu. Wybierz kosmetyki o odprężających zapachach, których nakładanie już samo w sobie będzie miłym doznaniem poprawiającym nastrój. Zrób odprężającą kąpiel z solą, np. z Morza Martwego lub Epsom (znakomicie rozluźnia mięśnie!). Na włosy nałóż odżywczą maskę. Twarz spryskaj wodą różaną lub lawendową i nałóż maseczkę z glinki, np. ghassoul - wystarczy zmieszać ją z wodą. Nie dopuszczaj do zaschnięcia, co jakiś czas zwilżaj ją wodą kwiatową. Po kąpieli spłucz wszystkie troski pod prysznicem. Potem w wilgotną jeszcze skórę wmasuj olejek, np. arganowy, z pestek winogron czy migdałów. Nie zapomnij o dłoniach i stopach. Niech domowe spa stanie się Twoim regularnym rytuałem.
6. Masaż
Skutki stresu są szczególnie odczuwalne w bolesnym napięciu mięśni. Tutaj pomoże masaż. Pobudzi krążenie, przyspieszy regenerację ciała i umysłu, poprawi nastrój, rozluźni mięśnie. Najlepiej umówić się na wizytę u profesjonalisty. Możesz jednak też wykonać go samodzielnie na wybranym obszarze ciała. Relaksująco zadziała masaż głowy. Przyłóż palce do skroni i masuj okrężnymi ruchami, przesuwaj je dalej na całej powierzchni głowy. Bolesne napięcia np. na dole kręgosłupa czy szyi spróbuj uwolnić dociskając te obszary ciała kciukami.
7. Uważność
Jeśli chcesz oderwać się od zmartwień i zmniejszyć napięcie, dobrym i sprawdzonym pomysłem jest mindfulness. To nic innego, jak ćwiczenie uważności: bycia tu i teraz. Przeszłość i przyszłość nie mają w danej chwili znaczenia. Uwolnij więc swoją głowę od analizowania i rozmyślania nad nimi. Choć początki bywają wyzwaniem, medytacja polegająca na zauważaniu i skupianiu się na aktualnych doznaniach naprawdę pomaga ukoić nerwy. Możesz spojrzeć przez okno i popatrzeć na niebo, poobserwować, jak przesuwają się chmury. Skoncentruj się na tym, co odbierasz w danej chwili zmysłami. Taka chwila zatrzymania się pomoże ci się szybko zrelaksować i oderwać się od obowiązków.
Dobrym sposobem na relaks jest też skanowanie ciała od stóp do głów za pomocą swojej uwagi. Takie zauważanie, gdzie znajdują się napięcia bardzo pomaga w ich rozluźnieniu. Chodzi o samo uświadomienie sobie, gdzie w naszym ciele "ulokował się" stres.
Relaks na co dzień
Wszystkie te sposoby na stres będą mogły w pełni zadziałać, jeśli będą uzupełnieniem zdrowego stylu życia. Ważne, by na co dzień po prostu o siebie dbać. Pilnuj higieny snu i zbilansowanej diety, ruszaj się, regularnie się badaj. Dobrym nawykiem, który ułatwi Ci odpoczynek, będzie odłożenie urządzeń elektronicznych przed snem. Niebieskie światło emitowane przez ekrany utrudnia zasypianie i rozregulowuje nasz rytm dobowy. Możesz też na co dzień wspomagać się nosząc okulary chroniące przed jego nadmiarem. Korzystny wpływ na nasze samopoczucie mają jony ujemne. W naturze wiele tych cząsteczek krąży w takich miejscach, jak wodospady czy las. Oczywiście najlepiej, jeśli masz możliwość chodzić na spacery w takie miejsca. W domu pomoże Ci oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Dzięki temu Twoje ćwiczenia oddechowe przyniosą jeszcze bardziej odprężający efekt.