1. Joga to połączenie.
Zastanawialiście się, co właściwie znaczy słowo "joga"? Pochodzi od sanskryckiego słowa "yui (judż)", które oznacza "związek" lub "połączenie". I rzeczywiście, praktyka jogi opiera się na połączeniu naszego ciała i umysłu. Chodzi w niej także o harmonijną relację nas samych z otaczającym światem. Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne i sposób na zdrowie. To przede wszystkim rozbudowany system filozoficzny oparty na samodoskonaleniu się.
2. Osiem stopni wtajemniczenia.
Prawie 2500 lat temu indyjski mędrzec Patandźali stworzył Jogasutry - traktat, w którym opisał 8 filarów jogi. Jamy to zasady moralne (m.in. dążenie do prawdy czy nie krzywdzenie innych). Najamy są regułami dotyczącymi dbania o siebie (np. samodyscyplina, dążenie do poznania siebie i zachowania spokoju). Asany to najlepiej znany stopień, czyli ćwiczenia ciała. Pranajama jest praktyką kontroli oddechu, pratjahara - wycofaniem zmysłów i skupieniem się na wnętrzu. Dharana polega na koncentracji na jednym elemencie, np. oddechu, dhajana to stan medytacji. I wreszcie samadha, czyli najwyższy stopień pełnego spokoju i kontemplacji. Przygotuj się więc na to, że joga zmieni twoje życie na wielu poziomach.
Doskonałym uzupełnieniem praktyki będzie naświetlanie hiperspolaryzowanym światłem Bioptron - wzmocni działanie i zapewni głęboką regenerację mięśni i stawów.
3. Praktykować można w każdym wieku.
Od dawna nie uprawiasz sportu? Masz obawy przed aktywnością fizyczną? Joga to bezpieczny sposób, by zacząć, a przy tym dobrze poznać swoje ciało. Nigdy nie jest za późno, by stanąć na macie. Kanadyjka Ida Herbert w wieku 96 lat pobiła rekord Guinessa jako najstarsza nauczycielka jogi na świecie. Zmarła dwa lata temu w wieku 103 lat. Zaczęła praktykę jogi własną rękę, ucząc się z książek, w wieku 50 lat.
4. Joga ma 5 000 lat.
Joga znana jest od ponad 5 000 lat. Tyle lat mają najstarsze figurki przedstawiające postaci w pozycjach jogi znalezione w Indiach. Jak jednak indyjski system filozoficzny zawojował Zachód? Wszystko zaczęło się w 1893 r. w Chicago. Płomienna przemowa mistrza Swamiego Vivekanandy podczas zgromadzenia Parlamentu Religii Świata porwała tłumy. W ciągu kilkudziesięciu następnych lat indyjska duchowość stała się modnym stylem życia w USA i Europie.
5. Jest wiele odmian jogi.
Tysiące lat tradycji i rosnąca popularność sprawiają, że obecnie trudno zliczyć wszystkie odmiany i style jogi. Ta, którą najlepiej znamy, oparta na fizycznym ruchu, to hatha joga. Ma wiele rodzajów: od klasycznych po nowoczesne warianty. Chcesz rozwinąć umiejętność płynnego łączenia ruchu z oddechem? Wybierz vinyasę. Lubisz się zmęczyć? Dobrym wyborem będzie dynamiczna ashtanga. Szukających głębszej, duchowej praktyki zainteresuje joga kundalini. Elastyczność stawów i ścięgien poprawi yin joga, czerpiąca z chińskiej filozofii Tao. Popularnością cieszy się też joga nidra, podczas której nasze ciało się nie porusza. Stan błogiego, głębokiego relaksu osiągamy dzięki medytacji prowadzonej przez nauczyciela.
6. Jogini nie jedzą mięsa.
Tradycyjna dieta joginów to wegetarianizm, a nawet weganizm. Wynika to ze wspomnianych wyżej zasad moralnych jogi, czyli jam. Pierwszą z nich jest ahimsa, czyli "nie krzywdź" - wyklucza ona stosowanie przemocy wobec wszystkich istot. Drugim powodem jest wiara w to, że jedząc mięso, pochłaniamy wszystkie negatywne emocje zabitego zwierzęcia. Zaburza to przepływ energii i jest przeszkodą na drodze do samodoskonalenia. Oczywiście nie musisz radykalnie zmieniać diety. To Twój wybór. Z pewnością jednak lekkostrawna, różnorodna dieta wegetariańska ma wiele korzyści dla zdrowia. Warto wziąć to pod uwagę - praktykowanie jogi dla wielu osób jest impulsem do zmiany nawyków żywieniowych.
7. Była kiedyś domeną mężczyzn.
Na Zachodzie joga kojarzona jest dzisiaj jako aktywność typowa dla kobiet. Do tego stopnia, że powstała specjalna odmiana jogi dla mężczyzn, tzw. broga. Panów ma zachęcić połączenie tradycyjnych asan z treningiem siłowym i elementami rywalizacji. Tymczasem dawno temu w Indiach praktykowali ją głównie mężczyźni - wśród najsłynniejszych mistrzów próżno szukać kobiet. Warto jednak zwrócić uwagę na korzyści, jakie czerpią z jogi panie. Niektóre asany łagodzą dolegliwości związane z miesiączką. Joga jest dla kobiet doskonałym wsparciem w czasie ciąży, pomaga im też przejść przez menopauzę.
8. Działa przeciwbólowo.
Osoby, które zmagają się chronicznym bólem, często unikają aktywności fizycznej. Tymczasem, jeśli cierpisz na bóle kręgosłupa lub fibromialgię, joga zmieni twoje życie! Fibromialgia wiąże się z uciążliwym bólem stawów i ciągłym zmęczeniem, a leki pomagają w niewielkim stopniu. Badania dowodzą, że joga wraz z medytacją znacząco łagodzą dolegliwości i poprawiają nastrój. Dzieje się tak dlatego, że joga zwiększa ilość istoty szarej w mózgu. W ten sposób zmniejsza nadwrażliwość na ból.
9. Odmładza
Joga reguluje funkcjonowanie naszego ciała na wielu poziomach. Dzięki pranajamie (ćwiczeniom oddechowym) dotleniamy organizm i pobudzamy krążenie. Asany obniżają poziom cholesterolu i glukozy. Ponadto dzięki jodze zwiększa się poziom ATP (adenozynotrójfosforanów), czyli paliwa komórkowego. W związku z tym mamy więcej młodzieńczej energii. To nie wszystko: joga wpływa też na nasz wygląd. Wyprostowana postawa, którą osiągamy dzięki praktyce, sprawia, że zmniejszają się drugi podbródek i zmarszczki na szyi. Poza tym, popularnością cieszy się pochodząca z Japonii specjalna joga twarzy. Odprężenie i zmniejszenie napięcia redukuje zmarszczki mimiczne.