Okulary to nie tylko praktyczne akcesorium poprawiające jakość widzenia, ale i modny dodatek, który podkreśla styl i osobowość. Obecnie na rynku jest wiele przeróżnych modeli, ale są wśród nich takie, które przeszły do historii i zdobyły status kultowych. Są ponadczasowe i zawsze znakomicie podkreślą twój styl. Poznaj historię i wyjątkowy design legendarnych modeli, które nie tracą na popularności mimo zmieniających się trendów: od klasycznych aviatorów po odważne "butterfly".
Aviator
Charakterystyczny model w metalowej oprawce został stworzony w latach 30. XX w. dla pilotów amerykańskich sił powietrznych. Piloci potrzebowali silnej ochrony przed oślepiającym słońcem na dużej wysokości. Szkła w kształcie kropli dodatkowo dobrze osłaniały oczy zapewniając czyste pole widzenia. Popularność wśród "cywilów" zyskał model stworzony przez firmę Ray Ban. Pojawił się na dużym ekranie w filmie "Top Gun" z 1986 r., gdzie nosił go Tom Cruise. Aviatory błyskawicznie zyskały status kultowych - po kinowym hicie ich sprzedaż wzrosła kilkunastokrotnie. Dzisiaj w swojej ofercie wariację na temat tego modelu ma niemal każdy szanujący się producent okularów.
Wayfarer
Kolejny model - jeden z najpopularniejszych na świecie - pojawił się na rynku w 1952 r. Wayfarer od RayBan wywołał prawdziwą rewolucję: wyróżniał się tym, że był wykonany z plastiku. Wyraziste okulary stały się niezwykle popularne dzięki obecności w hollywoodzkich filmach. Nosili je James Dean w "Buntowniku bez powodu" czy Audrey Hepburn w "Śniadaniu u Tiffany'ego". Renesans przeżyły w latach 80. dzięki filmowi "Blues Brothers", od tamtej pory pozostają wciąż na topie
Butterfly
Lata 60. to czas, gdy królowały duże, przesadne formy. Takie też były okulary w kształcie rozłożonych skrzydeł motyla - stąd też ich nazwa butterfly czyli motyl. Pod dużymi szkłami chętnie skrywały się gwiazdy filmowe i ikony mody. Cieszyły się niesłabnącą popularnością przez kolejne dekady. Nosiły je Jackie Kennedy i Audrey Hepburn, a dziś choćby Kim Kardashian czy Rihanna. Wyraziste, lekko ekstrawaganckie wciąż pozostają synonimem luksusu i elegancji. Duże, szerokie szkła zapewniają z kolei dobrą ochronę oczu.
Clubmaster
Ten model, choć sławę zyskał w latach 80. pod nazwą Clubmaster, nawiązuje do okularów chętnie wybieranych przez amerykańskich intelektualistów i polityków w latach 50/60. XX w. Nosił je m.in. Malcolm X. Tym, co go wyróżnia jest design z grubą ramką nad soczewkami, wzdłuż linii brwi i lekkim, cienkim metalowym obramowaniem szkieł. Te "kontrastowe" oprawki prezentują się niczym połączenie wayfarerów i aviatorów. Są klasycznie eleganckie i świetnie pasują do formalnych stylizacji.
Lennonki
Okrągłe szkła i metalowe oprawki od razu kojarzą się nam z wizerunkiem Johna Lennona. Niemniej taki model był już powszechnie noszony na początku XX w. Lennonki stały się jednak symbolem lat 60. i ruchu hippisowskiego. To nieodłączny element stylu niepokornych gwiazd rocka. Dzisiaj świetnie sprawdzają się noszone do niezobowiązujących stylizacji w stylu boho.