Cel:
Celem pracy było zbadanie wpływu terapii światłem Bioptron na właściwości fizyczne i podstawowe parametry (ruchliwość i żywotność) plemników mężczyzn in vitro i in vivo.
Metoda:
Eksperyment składał się z dwóch etapów. Podczas pierwszego etapu (stan in vitro): mężczyźni w wieku rozrodczym (n=9) dostarczyli próbki ejakulatu do laboratorium Kliniki Rodzinnej „Centrum Zdrowia Prokreacyjnego” w Iżewsku w Rosji. Oceniano ruchliwość całkowitą plemników, liczbę plemników o ruchu progresywnym i nieprogresywnym, oraz plemników nieruchomych, a także żywotność plemników przed i po wystawieniu na spolaryzowane polichromatyczne światło Bioptron przez 8 min w odległości 5 cm (przy użyciu urządzenia Bioptron MedAll).
Podczas drugiego etapu (stan in vivo): Próbki ejakulatu (n=4) analizowano przed i po fotostymulacji spolaryzowanym światłem polichromatycznym urządzenia BIOPTRON Pro 1 na odcinku lędźwiowo-krzyżowym z odległości 10 cm przez 10 minut, a na odcinku krocza z odległości 10 cm przez 5 minut, przez 10 dni.
Wyniki:
Pojedyncze podanie spolaryzowanego polichromatycznego światła Bioptron przez 8 minut na spermę ochotników w warunkach in vitro wykazało następujące zmiany w ramach analizy plemników:
- Zwiększenie łącznej mobilności plemników o 3%.
- Wzrost ilości plemników o ruchu progresywnym o 9%.
- Spadek ilości plemników o ruchu nieprogresywnym o 24%.
- Ilość nieruchomych plemników zmniejszyła się o 8%.
- Wzrost żywotności plemników o 6%.
Efekt spolaryzowanego światła polichromatycznego urządzenia Bioptron Pro 1 w warunkach in vivo (10 sesji) spowodował następujące zmiany w ramach analizy plemników:
- Zwiększenie łącznej mobilności plemników o 16,2%.
- Ilość plemników o ruchu progresywnym zwiększyła się o 24,8%
- Ilość plemników o ruchu nieprogresywnym zwiększyła się o 16,7%
- Spadek ilości nieruchomych plemników o 27%
- Wzrost żywotności plemników o 14,7%
Wniosek:
Terapia światłem wydaje się wywoływać wewnątrzkomórkową kaskadę procesów metabolicznych (w tym aktywację ATP i błony komórkowej), aktywację układu limfatycznego i krążenia, które przyczyniają się do wzrostu stanu funkcjonalnego plemników. Badania przeprowadzone na ochotnikach in vitro i in vivo wykazują pozytywne działanie spolaryzowanego polichromatycznego światła Bioptron na wskaźnikach analitycznych po 10 dniach stosowania przez 10 min w okolicy lędźwiowo-krzyżowej i 5 min w okolicy krocza, co umożliwia zarekomendowanie tej metody do stosowania klinicznego, ambulatoryjnego i domowego w celu poprawy jakości nasienia i zwiększenia męskiej płodności. Należy jednak określić, czy wyniki te będą trwałe w dłuższej perspektywie.
Bibliografia (dostępna na życzenie):
- Kuznetsov S.F., KanunnikovM.M., VorobyevaA.S. Wpływ światła spolaryzowanego Bioptron na stan funkcjonalny plemników in vitro i in vivo // Materiały naukowe. Konferencja „Aktualne zagadnienia medycyny eksperymentalnej i klinicznej – 2018”. – St. Petersburg, kwiecień 2018. – str. 205