Z pewnością zdarzyło Ci się zerwać z łóżka i szykować w pośpiechu do wyjścia do pracy. Później trudno było się skupić, dawały się we znaki rozdrażnienie i napięcie. To, jak wygląda Twój poranek, wpływa na humor i samopoczucie przez cały dzień. Dlatego warto sprawić, by Twoja poranna rutyna wprawiała Cię w dobry nastrój. Jak powinien wyglądać idealny poranek? Nie ma jednego scenariusza. W zależności od naszego trybu życia, potrzeb, ilości czasu, jaki mamy, poranna rutyna będzie wyglądać inaczej.
Problemy ze wstawaniem: jak sobie z nimi poradzić?
Dla wielu z nas poranki bywają trudne. Nie mamy siły podnieść się z łóżka, po raz kolejny i kolejny włączamy drzemkę w budziku. Dlaczego tak się dzieje? Często wynika to z nieregularnego trybu życia i zaburzonego rytmu okołodobowego. Wieczorem nie korzystaj też z urządzeń elektronicznych, nie wpatruj się w smartfon czy tablet. Ekrany emitują niebieskie światło, którego powinniśmy przed zaśnięciem unikać. Blokuje ono wydzielanie melatoniny, hormonu snu. Rozregulowujemy w ten sposób nasz zegar biologiczny.
Łóżko przyciąga nas jak magnes w czasie zmian pór roku (np. przy przesileniu wiosennym) oraz jesienią i zimą, gdy za oknem jest ciemno. Chroniczne zmęczenie może być też objawem niedoborów składników odżywczych. Nie zapominaj, że zbilansowana dieta to źródło energii i podstawa dobrego samopoczucia. Jeśli chcemy być wypoczęci, nie jedzmy późno kolacji. Organizm nie będzie mógł się wyciszyć i zregenerować, jeśli będzie zajęty trawieniem. Trudno nam się też wyspać przez stres. Wytwarza się wówczas kortyzol, czyli hormon stresu, którego nadmiar uniemożliwia spokojny sen. Zatem nic dziwnego, że budzimy się zmęczeni.
Porannego wstawania nie ułatwia również spanie na źle dobranym materacu. Bolą nas szyja i kręgosłup, budzimy się zmęczeni i napięci. Materac powinien być wygodny i wykonany z dobrej jakości materiałów. Dzięki temu zapewni komfort snu przez całą noc.
Jak możesz sobie pomóc? Jeśli wzdrygasz się na samą myśl o budziku, spróbuj zmienić jego dźwięk - ustaw melodię, która będzie dla Ciebie przyjemna. Wprowadź nowe nawyki. Przede wszystkim zrezygnuj z używania funkcji drzemki - choć doskonale wiemy, jak bardzo jest kusząca. Gwałtowne przerywanie snu działa niekorzystnie na układ nerwowy, sprawia, że jesteśmy rozdrażnieni. Najlepiej połóż budzik z dala od łóżka. Tak, żeby trzeba było wstać, by go wyłączyć. Po podniesieniu się, otwórz okno i zaczerpnij świeżego powietrza. Jeśli pracujesz zdalnie, pościel od razu łóżko - nie będzie Cię kusiło, by do niego wrócić.
Poranna rutyna: rytuały na dobry dzień
Żeby wstawanie stało się przyjemnością, stwórz wokół niego swój własny rytuał. Poranna rutyna pozwoli Ci wejść w dzień w dobrym nastroju. Rano zdecydowanie potrzebujemy zastrzyku energii. Po przebudzeniu napij się wody, najlepiej z cytryną: Twój organizm po nocy potrzebuje się nawodnić.
Kiedy już wstaniesz, rozgrzej ciało, poruszaj się, porozciągaj. Może to być dowolna aktywność: krótka sesja jogi, kilka przysiadów i skłonów. Dokładnie i z uważnością wykonaj poranne czynności, które wykonujesz automatycznie: np. mycie zębów. Do mycia twarzy użyj żelu o pobudzającym, przyjemnym zapachu. Możesz potem spryskać twarz wodą kwiatową. Jeśli bierzesz poranny prysznic, wykonaj pobudzający masaż. Dobrze zrobi Ci chłodniejsza woda: orzeźwi i pobudzi krążenie.
Jeśli masz taką możliwość (nie obudzisz śpiących domowników) włącz ulubioną audycję radiową, podcast lub muzykę. Zaparz kawę, przygotuj pyszne, pożywne śniadanie, pełen witamin koktajl czy świeżo wyciskany sok. Zrób to w spokoju, bez pośpiechu, by móc się delektować. Niech te rozbudzające zmysły przyjemności wejdą Ci w nawyk, staną się poranną rutyną. Dzięki temu poranek będzie niósł ze sobą miłe skojarzenia.
Pyszne, puszyste smoothie i pełne witamin koktajle przygotujesz w próżniowym blenderze Artmix Pro.
Nie da się jednak ukryć, że by móc wdrożyć poranne nawyki, trzeba mieć na to czas. Oznacza to oczywiście wcześniejsze wstawanie. Do porannej rutyny warto przygotować się zawczasu, jeszcze wieczorem. W ten sposób zaoszczędzisz cenny czas. Przyszykuj ubranie i wszystkie potrzebne rzeczy, rozłóż matę do ćwiczeń. Jeśli jesteś na początku wdrażania nowych nawyków, zapisz na kartce, co zamierzasz po kolei zrobić.
Dobrym nawykiem jest też planowanie nadchodzącego dnia. Pomoże to nam uporządkować myśli i dobrze się nastroić. Wielu trenerów rozwoju osobistego poleca też praktykowanie wdzięczności. Poranek to doskonała pora, by sobie podziękować (i zapisać to!) i zacząć dzień z pozytywnymi emocjami. To również dobry czas na medytację. Uporządkujesz myśli, odprężysz się i przede wszystkim osadzisz się w "tu i teraz".
Sposobów na poranną rutynę jest naprawdę wiele. Zastanów się, co sprawia Ci szczególną przyjemność i dobrze Cię nastraja. Czy będzie to wyjście na spacer? Poranna gimnastyka czy rozciąganie? Delektowanie się kawą lub zieloną herbatą? A może poranna pielęgnacja? Wsłuchaj się w siebie i zrób dla siebie coś dobrego. Przekonasz się, że poranna rutyna doda Ci energii do działania na cały dzień.
)#