Noże kuchenne – jakie wybrać?
Noże kuchenne to bez wątpienia podstawa wyposażenia każdej kuchni. Czym powinny się charakteryzować? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Miej pewność, że noże kuchenne są dobrej jakości – by nie tępiły się szybko i służyły przez długie lata. Dlatego warto polegać na sprawdzonych producentach znanych z doskonałego rzemiosła. Z kompletem odpowiednio dobranych noży poradzisz sobie z przeróżnymi składnikami: warzywami, pieczywem, mięsem, itd.
Noże kuchenne: na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim solidny nóż powinien mieć twarde ostrze: powyżej 50 HRC. To kryterium ma mniejsze znaczenie w przypadku wyspecjalizowanych noży, gdzie liczy się sprężystość, np. noży do filetowania. Krojenie nie powinno wymagać od nas użycia zbyt dużo siły.
Nóż musi też być optymalnie wyważony i dobrze leżeć w dłoni. Tak, byśmy mieli pewny chwyt i komfort użytkowania. Odpowiednio wyprofilowana rękojeść nie może ślizgać się w dłoni. Musi być wykonana z bezpiecznego materiału, np. drewna lub gumy.
Oczywiście kluczowa jest również ostrość. Tutaj znaczenie ma materiał: najczęstszym wyborem jest stal nierdzewna, która jest odporna na uszkodzenia i zarysowania. Za wyjątkowo twardą i wytrzymałą uchodzi stal damasceńska, wykorzystywana w słynących z ostrości nożach japońskich. Stalowy nóż może mieć powłokę tytanową, która zapobiega przywieraniu składników (np. sera).
Rośnie też popularność noży ceramicznych – są ostre, nie ulegają korozji i są łatwe w utrzymaniu. Są niestety bardziej kruche i mniej odporne na uszkodzenia.
Twoje noże kuchenne mają ułatwić Ci pracę w kuchni, sprawić, że wszystko będziesz robić jeszcze sprawniej i dokładniej. Powinny być dobrane do Twoich potrzeb. Nie ma np. sensu kupować noża do filetowania czy mięsa, jeśli nie jadasz mięsa i ryb.
Rodzaje Noży
Nóż Szefa Kuchni
To wszechstronny nóż do przeróżnych zadań: od siekania ziół po krojenie warzyw i mięsa. Jest dość duży, ma długie (ok. 20 cm) i szerokie, zwężające się ostrze. Godnym uwagi wariantem noża szefa kuchni jest japoński nóż santoku, który ma cechy tasaka (prosto ścięta krawędź tnąca).
Nóż do pieczywa
Powinien mieć długie (nawet 25 cm) ząbkowane ostrze. Dzięki niemu równo pokroimy chleb czy bułkę bez szarpania, kruszenia i bez konieczności przyciskania. Oddzielnym akcesorium jest nóż do smarowania - on powinien być tępy i mieć zaokrąglony kształt, może być wykonany z drewna.
Nóż do obierania
Ten niewielki nóż przyda Ci się tam, gdzie potrzeba delikatności i precyzji: powinien być krótki (ok. 10 cm) i zapewniać maksymalną kontrolę nad cięciem.
Nóż do filetowania
By precyzyjnie oddzielić mięso od kości lub ości przyda się nam średniej długości, cienki i elastyczny nóż.
Nóż do mięsa
Prosty, masywny i długi - taki powinien być nóż do krojenia mięsa. Jako wsparcie przyda Ci się też specjalny widelec. W przypadku mięsa z kośćmi najlepiej użyć dużego i bardzo szerokiego tasaka.
Jak dbać o noże kuchenne?
Jeśli chcemy, by nasze noże kuchenne pozostały ostre, nie używajmy ich niezgodnie z przeznaczeniem, np. do otwierania butelek. Noże kuchenne nie lubią też zmywarki: myj je ręcznie w ciepłej wodzie delikatnym detergentem.
Warto regularnie je ostrzyć – zaopatrz się w ostrzałkę. Może być wykonana z różnych materiałów: np. diamentu, stali czy ceramiki. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów ostrzałek. Wygodnym i prostym rozwiązaniem są te w formie pręta.
Noże kuchenne można przechowywać w drewnianym bloku lub na magnetycznym stojaku. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci mieć wszystkie noże pod ręką.