Trądzik to jedno z najpowszechniejszych schorzeń skóry. Szacuje się, że zmaga się z nim aż 80% młodych osób. Od dawna szukamy sposobów na walkę z trądzikiem i odpowiedzi na pytania o jego przyczyny. Sięgamy po domowe sposoby, czekamy, aż przejdzie sam. Trudno zliczyć, jak wiele mitów narosło wokół tego tematu. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i przyjrzeć się, co jest prawdą, a czego lepiej się wystrzegać.
-
TRĄDZIK TO PROBLEM TYLKO OSÓB MŁODYCH — mit
Owszem, trądzik dotyka głównie osoby w wieku dojrzewania. W dużym stopniu jest jednak także problemem ludzi dorosłych, zwłaszcza kobiet. Główną przyczyną tej choroby są zaburzenia hormonalne, więc często zdarza się także w okresie menopauzy.
-
TRĄDZIK JEST SPOWODOWANY BRAKIEM HIGIENY — mit
Ta obiegowa opinia nie jest prawdziwa. Trądzik ma podłoże hormonalne. Jest wywoływany przez wiele innych czynników, w dużym stopniu niezależnych od nas, jak np. geny. Wbrew pozorom zbyt częste mycie nie służy skórze trądzikowej. Wysusza ją, a to z kolei wywołuje zwiększenie łojotoku, czyli głównego źródła problemów. Jak często zatem myć twarz? Nie częściej niż dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Stosuj łagodne kosmetyki przywracające naturalne pH skóry, które nie będą naruszać warstwy hydrolipidowej. Nie używaj toników na bazie alkoholu ani ostrych, mechanicznych peelingów. Regularne złuszczanie jest oczywiście istotnym elementem pielęgnacji, ale trzeba je robić bardzo ostrożnie. Specjalne preparaty z kwasami stosowane w domu lub w gabinecie pomogą odblokować ujścia gruczołów łojowych, oczyścić je i zapobiegną powstawaniu blizn.
-
SŁOŃCE POMAGA WYLECZYĆ TRĄDZIK — mit
Opalanie jest szkodliwe w każdym przypadku. Zwiększa ryzyko nowotworu, przyspiesza starzenie się, wysusza — a to szczególnie nie służy skórze z trądzikiem, gdyż wzmaga produkcję łoju. Poza tym nadmierna ekspozycja na słońce powoduje powstawanie nieestetycznych blizn i przebarwień, które później trudno usunąć. Zatem pamiętaj, by codziennie nakładać lekki, niekomedogenny (niezapychający porów, formuła oil-free) krem z filtrem. Ochrona przed promieniowaniem UV jest absolutną koniecznością, jeśli stosujesz kurację kwasami lub retinoidami.
-
ŚWIATŁOTERAPIA POMAGA LECZYĆ TRĄDZIK — prawda
Promieniowanie UV szkodzi skórze trądzikowej, ale naświetlanie jej określonymi rodzajami promieni jest bardzo skutecznym wsparciem w leczeniu. Pomocne jest z pewnością światło czerwone (długość fal 625-740 nm), które przyspiesza regenerację i gojenie. Niebieskie (długość fal 405-510 nm) z kolei działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Warto stosować kombinację tych dwóch kolorów. Zabiegi światłoterapii możesz też stosować samodzielnie w domu, korzystając z urządzeń Bioptron. Emitowane przez nie światło hiperspolaryzowane, łączy w sobie zakresy różnych fal o różnych dobroczynnych właściwościach. Pobudza mikrokrążenie, stymuluje produkcję kolagenu, działa silnie regenerująco i przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia. Robi zatem wszystko to, czego trądzikowa skóra potrzebuje najbardziej. Ponadto do leczenia blizn potrądzikowych wykorzystuje się laser. Wiązka światła o dużej intensywności penetruje uszkodzone tkanki i przyspiesza procesy naprawcze. W tym przypadku należy być bardzo ostrożnym, zabieg ten wykonuje się tylko u specjalisty.
-
CERA TRĄDZIKOWA POTRZEBUJE NAWILŻENIA — prawda
Skóra trądzikowa przetłuszcza się, zatem może się wydawać, że nawilżanie nie jest głównym elementem pielęgnacji. Tymczasem jest wręcz na odwrót. Stosowane w leczeniu kuracje np. retinoidami, wysuszają skórę i mogą naruszać jej płaszcz hydrolipidowy. Przesuszona, podrażniona skóra gwałtownie reaguje nadmierną produkcją łoju. Nie można do tego dopuścić, dlatego nawilżanie to absolutna podstawa pielęgnacji. Zwracaj jednak uwagę, by stosowane przez ciebie kosmetyki nie zawierały olejów, które mogą zapychać ujścia gruczołów łojowych.
-
NIEODPOWIEDNIA DIETA POWODUJE TRĄDZIK — mit
Chyba każdy z nas słyszał, że czekolada, czipsy, tłuste jedzenie powoduje trądzik. Tymczasem żadne badania tego nie potwierdzają. Niektóre składniki diety zaostrzają jednak objawy występującej już choroby. Naukowcy wskazują tutaj produkty o wysokim indeksie glikemicznym, słodycze, wysokokaloryczne, przetworzone potrawy, a także nabiał. Co więc jeść, jeśli zmagamy się z trądzikiem? Niech dieta będzie bogata w antyoksydanty (witaminy A, C, E) i cynk, który działa przeciwzapalnie i wspomaga leczenie trądziku. Cynk znajdziesz w owocach morza, pestkach dyni i słonecznika, jajkach. Unikaj alkoholu.
-
SAMODZIELNE WYCISKANIE PRYSZCZY PRZYSPIESZA LECZENIE TRĄDZIKU — mit
Bardzo często korci nas, by samodzielnie oczyszczać niedoskonałości, ale w ten sposób tylko pogorszymy sprawę. Robiąc to, po pierwsze rozprzestrzeniamy na skórze bakterie, a po drugie możemy uszkodzić skórę, w wyniku czego powstaną szpecące blizny. Zamiast tego stosuj punktowe preparaty zawierające np. kwas salicylowy, które przyspieszą gojenie się zmian. Oczyszczanie oddaj ręce specjalisty, w gabinecie będziesz mieć gwarancję zachowania pełnej higieny.