Wbrew krążącemu, błędnemu przekonaniu, zdrowe żywienie nie opiera się na ogromnej ilości nakazów i zakazów. W dobrze zbilansowanej diecie jest miejsce na każdy produkt – jeżeli tylko będzie występował w odpowiedniej ilości. Jedynie różnorodna dieta będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe w diecie naszej pociechy.
2. Do szkoły po śniadaniu i ze śniadaniem.
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia – dostarcza energii na kilka pierwszych godzin lekcyjnych w szkole. Bez tej niezbędnej, porannej dawki energii dziecko nie będzie się w stanie wystarczająco skoncentrować w czasie nauki, co może rzutować na jego efektywność przyswajania wiedzy.
Nie zapominajmy przy tym o drugim śniadaniu. Włożenie kanapki i owocu do plecaka naszego milusińskiego da nam pewność, że dziecko podczas przerwy sięgnie po wartościowy posiłek.
3. 5 posiłków w ciągu dnia jest na szóstkę!
Uczmy dzieci regularności spożywania posiłków. Śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja – to modelowe 5 posiłków. Taka ilość mniejszych objętościowo posiłków pozwala na najlepsze wykorzystanie energii i składników odżywczych, zapobiegając jednocześnie niekorzystnemu pojadaniu słodkich i słonych przekąsek w ciągu dnia.
4. „Przerwa obiadowa” – nie tylko z nazwy.
Posiłek obiadowy to posiłek dostarczający najwięcej energii w ciągu dnia. Dlatego tak istotne jest, aby był prawidłowo skomponowany pod względem wartości odżywczej. Taki posiłek pokrywa wówczas aż 1/3 dziennego zapotrzebowania na energię! Modelowy obiad składa się z zupy, drugiego dania i deseru.
5. Nie tylko króliki lubią marchewkę.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje spożywanie 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jedna porcja warzyw i owoców to tyle, ile zmieści nam się w garści – rączka dziecka jest mniejsza niż ręka dorosłego, stąd porcja warzyw i owoców również będzie odpowiednio mniejsza.
6. Chcę mieć zdrowe kości i zęby – piję mleko!
Mleko to najlepsze i najtańsze źródło wapnia w diecie, stąd też jest tak wartościowym jej elementem. Odpowiednie spożycie wapnia w diecie dzieci jest bardzo ważne – szczególnie w okresie szybkiego wzrostu. Wapń jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu kostnego. Jeżeli nasze dziecko z jakiegoś powodu nie może pić mleka należy uzupełnić ten składnik mineralny z innego źródła: rozwiązaniem mogą być ciemnozielone warzywa liściaste, które zawierają dosyć dużą jego ilość.
7. Sok? Cola? Lemoniada? - Wybieram wodę.
Woda jest niezbędna do niemal wszystkich procesów, które zachodzą w naszym ciele. Zaleca się spożywać około 1 - 1,5 litra wody dziennie. Do puli tej wody włącza się czystą wodę, niesłodzone herbaty i zupy. Nie wliczamy tutaj natomiast wszelkich słodkich napojów i soków.
8. Rybka – nie tylko w akwarium.
Ryba to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega - 3. Wpływają one korzystnie na rozwój i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, w tym kory mózgowej i naszych oczu. Takie działanie jest szczególnie istotne dla dzieci w okresie rozwoju. Odpowiednia ilość kwasów tłuszczowych omega - 3 w ich diecie wspomaga zdolność uczenia się, dzięki czemu nasze pociechy cieszą się samymi dobrymi stopniami w szkole. Zaleca się spożywanie 2 porcji ryby na tydzień.
9. Sport to zdrowie i PRZYJEMNOŚĆ.
Pamiętajmy, aby aktywność fizyczna naszego dziecka nie ograniczała się jedynie do obowiązkowych lekcji wychowania fizycznego w szkole. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna – pomaga spalić nadmiar dostarczanych w żywności kalorii, a także wzmacnia i rozwija sprawność ruchową naszego malucha. Dziecko, które zostanie przyzwyczajone do tego, że sport stanowi ważną część jego życia znajdzie również czas na dodatkową aktywność fizyczną w dorosłym życiu.
10. Błonnik jest COOL!
Z błonnikiem nie tylko dorośli powinni być za pan brat. Wpływa pozytywnie na pracę przewodu pokarmowego, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała (przedłuża poczucie sytości), pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Błonnik znajdziemy w produktach pełnoziarnistych (pieczywo razowe, kasze, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, płatki owsiane, jęczmienne), warzywach i owocach.
AGNIESZKA PISKAŁA-TOPCZEWSKA
Dietetyk / Diet coach. Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Należy do wąskiego grona diet coach’ów certyfikowanych przez Instytut Psychoimmunologii Wojciecha Eichelbergera. Swoją wiedzę pogłębiała na licznych, międzynarodowych szkoleniach. Założycielka Instytutu NUTRITION LAB, którego celem jest budowanie świadomości prawidłowego odżywiania wśród Polaków. Propagatorka nutridietetyki. Prelegent najważniejszych konferencji poświęconych żywieniu i zdrowiu człowieka. Autorka wielu artykułów nt. żywienia, ekspert współpracujący regularnie z telewizją, radiem i prasą.