Garnki to absolutna podstawa wyposażenia każdej kuchni. Ich wybór na rynku jest obecnie ogromny. Decyzja o zakupie musi być dobrze przemyślana — to w końcu inwestycja na lata. Na co zwrócić uwagę kupując garnki do stosowania na płytę indukcyjną? Jakie z nich wybrać, by przygotowywać w nich zdrowe potrawy?
Coraz większą popularnością cieszą się kuchenki indukcyjne. Są bezpieczne, zużywają mniej energii i pozwalają szybciej przygotować potrawy. W związku z tym większość z nas kupuje garnki właśnie pod tym kątem. Warto tutaj podkreślić, że garnki na indukcję sprawdzą się również w przypadku innych rodzajów kuchenek. Jeśli postawimy jednak na płytę indukcyjną garnki nieprzeznaczone do tego, nie zostaną one przez nią "wykryte". Jak zatem działa kuchenka indukcyjna, że tak się dzieje? Chodzi o to, żeby wytworzyło się zmienne pole magnetyczne. Dno garnka musi zatem być wykonane z ferromagnetyku, czyli ulegającego magnesowaniu metalu. Zwykle garnki do indukcji mają specjalne oznaczenie w postaci symbolu zwojnicy. Można też łatwo je sprawdzić, przykładając po prostu magnes.
Akutermiczne dno: kluczowy element garnków na indukcję
Zatem w przypadku garnków do indukcji to właśnie dno ma kluczowe znaczenie. Musi być ono grube i co najmniej trzywarstwowe. Warstwy te, mocno sprasowane, powinny dobrze przewodzić ciepło, zatem są często wykonane z aluminium lub miedzi. Dzięki temu nic nie przywiera ani się nie przypala. Zadaniem takiego dna jest dobre rozprowadzanie i utrzymywanie ciepła — dzięki temu oszczędzamy energię. Można zmniejszyć temperaturę, a nawet wyłączyć płytę grzewczą, a garnek będzie trzymać wysoką temperaturę. Takie dno nazywamy akutermicznym. Musi ono też być idealnie płaskie oraz dopasowane do średnicy pola grzewczego. Tak, by dobrze "chłonęło" ciepło do wnętrza naczynia. Są też dostępne garnki z dnem z wbudowanym dyskiem z aluminium, który błyskawicznie się nagrzewa, co znacznie skraca czas gotowania.
Z czego powinny być zrobione garnki na indukcję?
Garnki mają kontakt z jedzeniem oraz są poddawane działaniu wysokich temperatur. Koniecznie zwróć więc uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Musi posiadać atest (np. PZH, Państwowego Zakładu Higieny) potwierdzający, że naczynie może mieć kontakt z żywnością.
Garnki na indukcję ze stali nierdzewnej
Największą popularnością cieszą się garnki ze stali nierdzewnej. Nie bez powodu: metal ten jest odporny na działanie wysokiej temperatury, uszkodzenia, korozję i odkształcenia. Nie wydziela też szkodliwych substancji, które mogłyby przedostać się do jedzenia. Jedynie alergicy powinni uważać na zawartość niklu. Garnki ze stali nierdzewnej równomiernie się nagrzewają i dobrze przewodzą ciepło. Są również bardzo trwałe i łatwe w czyszczeniu — wiele z nich można myć w zmywarce.
Garnki na indukcję z innych materiałów
Do wyboru masz oczywiście inne materiały w przeróżnych cenach. Najtańszym i praktycznym rozwiązaniem są garnki z aluminium. Są lekkie i świetnie przewodzą ciepło. Nie są jednak tak odporne na uszkodzenia, jak te ze stali. Koniecznie powinny mieć powłokę, która ochroni żywność przed przedostaniem się do niej aluminium. Podobnie jest w przypadku droższych, eleganckich garnków miedzianych. Miedź nie może dostać się do potrawy.
Niektóre garnki mogą mieć też powłokę zapobiegającą przywieraniu, np. teflonową. Niestety teflon, nawet wysokiej jakości, jeśli zostanie uszkodzony, wydziela szkodliwe substancje. Takiego ryzyka z pewnością nie ma w przypadku garnków ceramicznych. Uchodzą one za bardzo bezpieczne pod tym względem. Wyjątkowa odporność na uszkodzenia to z kolei zaleta garnków żeliwnych.
Koniecznie zwracaj uwagę na powłokę naczyń do gotowania. Jeśli jest słabej jakości, może wchodzić w reakcję chemiczną z potrawami kwaśnymi lub słonymi. Ponadto wspomniany wyżej teflon może pod wpływem wysokiej temperatury wydzielać toksyczne substancje.
Rączki i pokrywa
Najważniejszą cechą garnków na płytę indukcyjną jest trzymanie ciepła. Powinny więc mieć odpowiednio wykonane rączki. Solidne przymocowane i takie, które będą chłodniejsze — dzięki czemu będzie można bezpiecznie je chwycić. Jeśli są wykonane z tego samego materiału, co garnek, np. ze stali nierdzewnej, wówczas naczynie można wykorzystać również do pieczenia.
Czas gotowania przyspieszy też odpowiednia pokrywa. Powinna być lekko wypukła i idealnie dopasowana do garnka. Dobrze, jeśli zapewnia odpowiednie odprowadzanie pary. Może też tworzyć z garnkiem hermetyczną przestrzeń, która umożliwia gotowanie w cyklu zamkniętym. Wówczas jej powierzchnia jest chłodniejsza od garnka i para skrapla się w kontakcie z nią. Umożliwia to zdrowe gotowanie bez dodatku wody i sprawia, że składniki zachowują wartości odżywcze.
Bardzo pomocnym i praktycznym rozwiązaniem jest wyposażenie jej w termokontroler. Można wówczas wygodnie kontrolować temperaturę bez konieczności odkrywania garnka.
Garnki na indukcję do zadań specjalnych
Pokrywa może też pełnić specjalne funkcje — np. zamieniać Twój garnek w szybkowar. Taka pokrywa wyjątkowo szczelnie zamyka naczynie i umożliwia gotowanie pod ciśnieniem. Znacznie skrócisz w ten sposób czas gotowania wielu potraw, zwłaszcza tych tradycyjnych, wymagających długiego przygotowania, np. bigosu. Zachowasz przy tym smak, aromat i wartości odżywcze. Możesz też oczywiście kupić garnek, który sam w sobie będzie pełnić funkcję szybkowaru.
Warto podstawowy zestaw garnków uzupełniać o elementy, które urozmaicą gotowanie. Jeśli zależy Ci na zdrowym przygotowywaniu potraw, wybierz garnek do gotowania na parze. Możesz się też zaopatrzyć się w specjalny koszyk, który po prostu umieścisz w "zwykłym" garnku.
Fani kuchni azjatyckiej z pewnością docenią właściwości woka, którego kształt pozwala błyskawicznie uzyskać bardzo wysoką temperaturę. Ważnym elementem jest wygodna rączka pozwalająca na szybkie zdjęcie z płyty grzewczej.
Podstawowy zestaw garnków powinien składać się z naczyń o różnej pojemności, rondelka i patelni. To, jakie garnki będą w tym zestawie, zależy od Twoich potrzeb: czy masz rodzinę, czy mieszkasz solo, czy gotowanie to twoja pasja, czy spędzasz w kuchni raczej mało czasu. Przy gotowaniu dla większej liczby osób, dobrym rozwiązaniem będzie tzw. gotowanie w systemie piramidy. Czyli wybór takiego zestawu garnków, którego poszczególne elementy (naczynia) będą ze sobą kompatybilne w taki sposób, że można je ustawić jeden na drugim na jednej płycie grzewczej. To doskonały sposób na oszczędność czasu i energii.