Często stojąc przed sklepową półką lub straganem z warzywami i owocami wybieramy do naszego koszyka produkty, które ładnie wyglądają, apetycznie pachną, są nam potrzebne do przygotowania konkretnej potrawy, a może kusi nas ich promocyjna cena. Od zawsze wiemy i wierzymy w to, że warzywa i owoce są bardzo zdrowe, ale może przy najbliższych zakupach warto spojrzeć na te produkty innym okiem, okiem… Hipkoratesa, który powiedział „Niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Zapraszamy do lektury tekstu Agnieszki Piskały, dietetyk/diet coach, która doradza jak zadbać o swoje zdrowie dzięki zdrowej diecie.
Plasterek marchwi wygląda jak oko ludzkie - źrenica, tęczówka i promieniste linie, wyglądają podobnie jak ludzkie oko
Marchew to powszechnie stosowane warzywo w codziennej kuchni. Soczyście pomarańczowy kolor marchew zawdzięcza beta-karotenowi, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Witamina ta jest niezbędna w procesach prawidłowego widzenia. Tzw. „kurza ślepota”, czyli problemy z widzeniem w ciemności są związane z niedoborem witaminy A w codziennej diecie.
Pomidor ma cztery komory i jest czerwony. Serce ma cztery komory i jest czerwone
Zawarty w pomidorach likopen, nadający tym warzywom charakterystyczną barwę ma silne działanie antyoksydacyjne. Skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, które powstają również pod wpływem silnego stresu mając negatywny wpływ na pracę serca. Dodatkowo likopen obniża stężenie tzw. złego cholesterolu, dzięki czemu nie przyczepia się on do ścian naczyń krwionośnych i nie dochodzi do miażdżycy. W ten sposób chronimy m.in. serce przed chorobą wieńcową i zawałem.
Winogrona wiszą w gronie, które ma kształt serca. Każde z winogron wygląda jak krwinka
Nie tylko picie czerwonego wina, ale i jedzenie świeżych winogron korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. W wyniku działania naturalnych przeciwutleniaczy spada ciśnienie krwi, co jednak najważniejsze - znikają objawy uszkodzenia mięśnia sercowego.
Orzech włoski wygląda jak mały mózg, lewa i prawa półkula, nawet ma fałdy, podobnie jak kora mózgowa
Orzechy włoskie to prawdziwe bogactwo kwasów omega 3, są one niezbędne do prawidłowej budowy neuroprzekaźników w mózgu. Dieta dzieci bogata w kwasy tłuszczowe Omega 3 sprawia, że maja one lepiej rozwinięte procesy poznawcze, inteligencję, zdolności koncentracji i logicznego myślenia.
Seler naciowy wyglądają tak jak kości
Seler naciowy to skarbnica pierwiastków mineralnych - ma najwięcej wśród warzyw korzeniowych fosforu i wapnia. Te dwa składniki mineralne warunkują prawidłową budowę kości.
Awokado chronią zdrowie i funkcjonowanie macicy i szyjki macicy –same swoim kształtem przypominają te organy
Awokado to przede wszystkim ważne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą być w organizmie prekursorem żeńskich hormonów płciowych. Dodatkowo owoc ten jest bogaty w kwas foliowy, który jest niezbędny rozwijającemu się w łonie matki dziecka.
Figi są pełne nasion i wiszą dwójkami, gdy rosną. Swoim kształtem przypominają wiec męskie narządy płciowe
Figi to bardzo dobre źródło cynku, który jest niezwykle ważny dla mężczyzn. Ma wpływ na gospodarkę hormonalną a jednocześnie zwiększają mobilność męskich plemników i wzrost ich liczby. Figi wspomagają pracę serca i układu krążenia oraz mają właściwości afrodyzyjne.
Oliwki swoim kształtem przypominają jajniki
Oliwki są bogata w tłuszcze, dlatego też otrzymuje się z niej oliwę, bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają prawidłową produkcję kobiecych hormonów płciowych. Oliwki jest bogatym źródłem witaminę E, która opóźnia proces starzenia i wspomaga procesy rozrodcze.
Cebula wygląda jak komórki organizmu….
Dzisiejsze badania pokazują, że cebula pomaga usuwać odpady ze wszystkich komórek organizmu. Ona nawet pomaga produkować łzy. W tej pracy cebuli towarzyszy czosnek, który pomaga również wyeliminować odpady i niebezpieczne wolne rodniki z organizmu.
Pomarańcze, grejpfruty i inne owoce cytrusowe wyglądają jak gruczoły sutkowe kobiet
Zawarta w owocach cytrusowych witamina C oraz witamina PP (w białych przerostach miedzy miąższem) mają korzystny wpływ na uszczelnianie naczyń krwionośnych i pomagają utrzymać zdrowie piersi i przepływ limfy w piersiach. Działają neutarlizująco na wolne rodniki oraz zmniejszają PMS (napięcie przedmisiączkowe) i związaną z nim bolesność piersi.
Jędrny, twardy i zawinięty ku górze. Banan swoim kształtem przywodzi na myśl męski narząd rozrodczy
Banany zawierają fenyloetyloaminę, która zwiększa ekscytację i poprawia samopoczucie. Banany także zwiększają płodność, a zawarty w bananach potas ma normalizujący pracę serca i korzystnie wpływa na układ nerwowy.
Rzodkiewka to mała główka z dużymi, długimi i jędrnymi liśćmi. Swoim kształtem przypomina ludzka głowę z bujną czupryną
Zawarta w tym warzywie siarka jest niezbędna do prawidłowej budowy włóka włosa. Jej odpowiednia ilość w diecie ma wpływ na kondycję i wygląd włosów. Rzodkiewki są również źródłem witamin C, B6, kwasu foliowego oraz minerałów- potasu, miedzi, manganu i żelaza, które mają wpływ na prawidłową budowę i funkcjonowanie cebulek włosa.
Mango to owoc o podłużno-jajowatym kształcie łudząco podobnym do ludzkiej trzustki
W owocu mango obecny jest również lupeol - składnik, któremu mango zawdzięcza swoje właściwości antyrakowe. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z University of Wisconsin wykazały, że związek ten w warunkach laboratoryjnych powoduje śmierć komórek nowotworowych raka trzustki.
Czerwone, smukłe, twarde
Chili zawiera kapsaicynę, która ma działanie rozgrzewające, koi ból. Składnik ten sprawia, że po zjedzeniu ostrej papryczki w organizmie zaczynają wytwarzać się endorfiny, zwane hormonami szczęścia, które z kolei często przyczyniają się do poprawy nastroju w sypialni.
AGNIESZKA PISKAŁA-TOPCZEWSKA
Dietetyk / Diet coach.Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Należy do wąskiego grona diet coach’ów certyfikowanych przez Instytut Psychoimmunologii Wojciecha Eichelbergera. Swoją wiedzę pogłębiała na licznych, międzynarodowych szkoleniach. Założycielka Instytutu NUTRITION LAB, którego celem jest budowanie świadomości prawidłowego odżywiania wśród Polaków. Propagatorka nutridietetyki. Prelegent najważniejszych konferencji poświęconych żywieniu i zdrowiu człowieka. Autorka wielu artykułów nt. żywienia, ekspert współpracujący regularnie z telewizją, radiem i prasą.