Z niecierpliwością czekamy na wakacyjny urlop. Pakowanie przed wyjazdem nie należy jednak do naszych ulubionych czynności. Czy da się to zrobić szybko i bez stresu? Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.
Prawie każdy z nas przed wyczekanym urlopem staje przed dylematem: co zabrać na wakacje? Kolejne wyzwanie to jak wszystko zmieścić - w bagażniku czy do samolotu. Na wstępie jasno określ swoje potrzeby i zestaw je z potencjalnymi ograniczeniami (np. wymogi linii lotniczych). Jedziesz solo czy z grupą znajomych albo z rodziną? Twoje wakacje to wypoczynek w hotelu czy może wyprawa na własną rękę? Planujesz leżeć na plaży czy chodzić po górach lub zwiedzać zabytki? Jedziesz samochodem, pociągiem, a może lecisz samolotem?
Bez względu na to, czy ruszasz w Bieszczady, czy lecisz na Bali, pamiętaj o jednym: im mniej, tym lepiej. Zaoszczędzisz w ten sposób czas, miejsce i - w przypadku samolotu - pieniądze.
Na początku może się wydawać, że na każdy wyjazd zabieramy zupełnie inne rzeczy. W rzeczywistości jednak jest pewien stały zestaw, który trzeba spakować niezależnie od rodzaju urlopu. Taką "bazową" listę rzeczy do spakowania uzupełniamy w zależności od sytuacji i aktualnych potrzeb.
Zacznij zatem od rozpisania sobie listy. Łatwo przy tym wpaść w pułapkę rozmyślania o tym, co nam się przyda.
Z reguły potem okazuje się, że z większości rzeczy w ogóle nie skorzystasz. Miej na uwadze, że nawet jeśli czegoś zapomnisz, zazwyczaj możesz to dokupić na miejscu.
Co mieć przy sobie w podróży?
Na początek ustal, co potrzebujesz mieć przy sobie w czasie podróży. W przypadku, gdy lecisz samolotem i nadajesz bagaż, przygotuj się na sytuację, gdy walizka się zgubi i trafi do Ciebie za kilka dni. Poza tym, jeśli czeka nas przesiadka i musisz długo czekać na lotnisku, oprócz dokumentów i pieniędzy warto mieć przy sobie podstawowe artykuły higieniczne czy czytnik e-booków.
Jakie rzeczy zatem warto (a nawet trzeba) mieć pod ręką?
- Telefon, słuchawki, powerbank, ładowarka - najlepiej z kilkoma wejściami USB
- Dokumenty: paszport i dowód osobisty, prawo jazdy, polisę ubezpieczeniową (kartę EKUZ w przypadku podróży do kraju EU), ewentualnie wizę i książeczkę szczepień (jeśli są wymagane). Spakuj je do woreczka strunowego albo pokrowca. Zrób również ich ksero (możesz włożyć do dużej walizki).
- Wydrukowane bilety lotnicze/autokarowe/kolejowe, w razie potrzeby potwierdzenia rezerwacji hotelowych.
- Spisane na kartce ważne numery telefonów i adresy np. hotelu i ambasady/konsulatu.
- Żel antybakteryjny i wilgotne chusteczki.
- Gotówkę, jeśli wybierasz się za granicę, czasem opłaca się zabrać ze sobą euro lub dolary i wymienić je na miejscu. Lepiej zabrać jej więcej niż przewidujemy - część spakuj ze sobą, pozostałą część do bagażu głównego.
- Szczoteczkę (wygodna będzie składana) i minipastę do zębów.
- Karty płatnicze: debetowe, kredytowe.
- Lekarstwa: jeśli przyjmujesz je regularnie, koniecznie miej je przy sobie.
- Zatyczki do uszu i ewentualnie maseczkę do spania.
- Czytnik e-booków: na wakacjach to zdecydowanie najlepsza alternatywa względem papierowych książek. (nie zapomnij też o ładowarce!).
- Osobisty oczyszczacz powietrza: przyda się, jeśli zmagasz się z alergiami czy będziesz przebywać w zatłoczonych miejscach. Zajmuje bardzo mało miejsca, możesz powiesić go na szyi.
- Krem z filtrem.
- Pelerynę przeciwdeszczową.
- Okulary przeciwsłoneczne.
Co spakować na wakacje - lista rzeczy do głównego bagażu
Ubrania
Wybierając ubrania na wyjazd, miej na uwadze, czy będziesz mieć dostęp do pralki. Jeśli tak, spokojnie możesz znacznie ograniczyć ich ilość. Tak czy inaczej, w razie potrzeby bieliznę czy koszulkę wypierzesz pod zlewem. Możesz zabrać ze sobą mydło do prania w kostce lub odsypać do pojemniczka odrobinę proszku do prania.
Zapewne wybierasz się na wakacje, by zażyć nieco słońca: nie zapomnij zatem o nakryciu głowy - najlepiej kapeluszu. Przydatna będzie też wielofunkcyjna chustka/komin typu buff. Zajmuje bardzo mało miejsca, a ma mnóstwo zastosowań. Ochroni przed słońcem, przed owadami, osłoni od wiatru. Można założyć ją na szyję, na głowę, a także związać nią włosy.
Zanim zaczniesz sporządzać listę ubrań do spakowania w podróż, sprawdź prognozę pogody. Traktuj ją jednak orientacyjnie i przygotuj się, że czasem np. być chłodno w nocy czy spadnie ulewny deszcz. Dobrze zabrać ze sobą lekki polar (możesz założyć go na siebie), który wciągniesz na siebie w razie nagłego ochłodzenia. Nie pakuj z kolei obszernych bluz czy ciężkich spodni (np. dżinsów), które zajmują dużo miejsca. Postaw na wygodę i wybieraj lekkie ubrania, które łatwo zrolować. Najlepiej z oddychających tkanin, takich jak len. Przygotuj kilka zestawów, np. koszulek do jednej pary spodni. Panie mogą spakować tuniki i legginsy (w razie chłodniejszej pogody).
Spakuj dwie pary butów (jeśli jedziesz na krócej, np. tydzień wystarczy jedna). Jeśli planujesz dużo chodzić albo wybierasz się w góry, zabierz lekkie, wodoodporne buty trekkingowe. Żeby zaoszczędzić miejsce, możesz do środka włożyć zwiniętą bieliznę lub koszulki. Panie mogą spakować lekkie baleriny - nie zajmują dużo miejsca. Na pewno nie zabieraj w podróż wcześniej nowych, wcześniej nienoszonych butów: otarcia i odciski mogą bardzo uprzykrzyć wyjazd. Pamiętaj również o klapkach. W większości hoteli i pensjonatów ręczniki są dostępne na miejscu, ale dobrze mieć też ze sobą szybkoschnący ręcznik z mikrofibry.
Kosmetyki
Tutaj kluczowe jest, czy lecimy samolotem i ewentualnie nadajemy bagaż. Pamiętaj, że na pokład można zabrać ze sobą kosmetyki o płynnej konsystencji o pojemnościach maksymalnie 100 ml - łącznie nie mogą przekraczać 1 l. Muszą zmieścić się w woreczku strunowym lub przezroczystej kosmetyczce co wymiarach 20 x 20 cm. Dobrą opcją są kosmetyki w kostce: obecnie na rynku jest coraz większy wybór. Najlepiej wybierać opcje typu 2w1, a nawet 3w1, czyli kostki do ciała, twarzy i włosów. Spakuj też mgiełkę odświeżająca lub hydrolat (np. woda różanę) w sprayu. To przydatny uniwersalny kosmetyk, który warto zabrać w podróż. Na wakacje zabierz też dobry balsam do ust, zwłaszcza że w innym klimacie usta mogą pierzchnąć szybciej niż zwykle. Spakuj również jeden, uniwersalny krem, ew. balsam do ciała, dezodorant w kulce, ew. żel do mycia twarzy. Często podstawowe kosmetyki - szampon, żel pod prysznic, etc. - są dostępne w pokoju hotelowym. Mazynkę do golenia z reguły bez problemu kupisz na miejscu. Sprawdź też, czy na miejscu jest suszarka do włosów. Kremy "spakuj" do mniejszych podróżnych pojemniczków lub po prostu kup miniaturki kosmetyków w drogerii. Gotowe zestawy są w razie czego dostępne na lotniskach. Niezależnie od tego, czy pakujesz je do bagażu podręcznego, czy do walizki, i tak umieść je w foliowym woreczku, żeby zapobiec rozlaniu.
Apteczka
Bardzo ważna część naszego bagażu. Leki, które przyjmujesz regularnie, miej zawsze przy sobie, ale część listków możesz spakować do apteczki. Dobrze mieć ze sobą dokumenty potwierdzające, że je przyjmujesz. Przed wyjazdem za granicę, sprawdź obostrzenia dotyczące wwożenia leków. W niektórych krajach niektóre z nich są uznawane za niedozwolone substancje - np. preparaty z pseudoefedryną. Spakuj maść na ukąszenia owadów, środek przeciw komarom i kleszczom. Jeśli jednak lecisz do egzotycznego kraju, lepiej jednak zaopatrzyć się w te produkty na miejscu. Przyda się kojący panthenol na wypadek oparzeń słonecznych. W apteczce koniecznie powinny się znaleźć plastry i opatrunki. Warto zabrać na wyjazd także leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwalergiczne, ew. na chorobę lokomocyjną. Mogą również być przydatne leki na biegunkę, probiotyki i elektrolity - zwłaszcza jeżeli lecisz do egzotycznego kraju, gdzie łatwo o zatrucie z powodu innej flory bakteryjnej. Nie zabieraj całych opakowań, tylko pojedyncze listki.
Modyfikacje listy rzeczy do spakowania
Taką "podstawową" listę oczywiście modyfikujemy w zależności od typu i kierunku podróży. Na wyprawę w góry np. trzeba uwzględnić w bagażu miejsce na dodatkowy sprzęt, odpowiednie ubrania, etc. Jeśli relaks nad morzem nie zapomnij dodatkowo zabrać na wyjazd stroju kąpielowego, akcesoriów do plażowania i koniecznie kremu po opalaniu. Rodzinny urlop z małym dzieckiem także wymaga sporządzenia oddzielnej listy uwzględniającej potrzeby dziecka. Do niektórych krajów - m.in. na Maltę i do Wielkiej Brytanii - trzeba zabrać ze sobą przejściówkę do kontaktu. Jeśli planujesz wyjścia czy imprezy dorzuć do ubrań coś eleganckiego - wystarczy koszula czy sukienka. Panie mogą spakować minizestaw do makijażu, np. w postaci podręcznej paletki. Jeśli twoją pasją jest fotografia, zabierz aparat, nie zapomnij o kartach pamięci, akumulatorach.
Mniej znaczy więcej
Pamiętaj, urlop to nie szkoła przetrwania. Nie musisz przygotowywać się na wszelkie możliwe sytuacje. Naprawdę warto ograniczyć liczbę rzeczy do spakowania. Bardzo pomaga nam w nim smartfon: mają wbudowaną latarkę, robią też świetnej jakości zdjęcia. Zainstalujesz też w nim wiele przydanych aplikacji: mapy, przewodniki, organizery.
Poza tym zawsze zostaw wolne miejsce w walizce na pamiątki z wyjazdu!