Sto lat, sto lat, niech żyje, żyje nam! - śpiewamy przy okazji urodzin. Są takie miejsca na świecie, których mieszkańcy dożywają tego wieku w dobrym zdrowiu. Jaki jest ich sekret?
1. Szwajcaria
Obecność Szwajcarii w tym zestawieniu nie powinna dziwić. To jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej uporządkowanych krajów świata. Od lat jest w czołówce europejskich państw jeśli chodzi o przewidywaną średnią długość życia. Obecnie, według CIA World Factbook, wynosi ona 83,2 roku. Zachwycająca alpejska przyroda i czyste powietrze zachęcają do ruchu na łonie natury. Szwajcarzy uwielbiają górskie wędrówki oraz pływanie w krystalicznie czystych rzekach i jeziorach. Mają też dostęp do zdrowych, wysokiej jakości, naturalnych produktów żywnościowych (np. słynnych serów). Nie bez znaczenia jest też wysoki poziom życia. Szwajcaria ma jeden z najlepszych na świecie systemów opieki zdrowotnej. Ponadto powstają tu przełomowe technologie wydłużające życie, jak choćby nasze urządzenia medyczne Bioptron.
2. Singapur
Również tutaj na długowieczność wpływają wzorcowy system opieki medycznej oraz supernowoczesne technologie medyczne. Singapurczycy, podobnie jak Szwajcarzy, także stawiają na aktywność fizyczną. Dużo uwagi poświęca się profilaktyce i zapobieganiu chorobom. Regularne badania są tutaj nawykiem. Warto też dodać, że alkohol i papierosy objęte są bardzo wysoką akcyzą! Średnia długość życia wynosi aż 86,4 roku.
3. Sardynia, Włochy
Kilkanaście lat temu powstał projekt Blue Zones, czyli Niebieskich Stref. Jego autor, nowojorski pisarz Dan Buettner, opisał miejsca na Ziemi, gdzie żyje najwięcej stulatków. Jako pierwsza jego uwagę przykuła włoska wyspa Sardynia, zwłaszcza wschodnie prowincje Ogliastra i Nuoro. Żyje tu wyjątkowo dużo stuletnich mężczyzn. Jaka jest ich tajemnica? Ważną rolę odgrywa z pewnością śródziemnomorska dieta. Jest bogata w owoce i warzywa prosto z ogrodu, kozie mleko, a także znany z właściwości odmładzających olej z mastyksu. Do tego kieliszek wina z przyjaciółmi i dużo dobrej zabawy. Wspólne spędzanie czasu z najbliższymi to dla Sardyńczyków największa wartość. Seniorów darzy się wielkim szacunkiem. Z radością i zaangażowaniem dzielą się swoim doświadczeniem życiowym z młodszymi pokoleniami.
4. Okinawa, Japonia
Wśród niebieskich stref znalazła się też tropikalna japońska wyspa Okinawa. Jej mieszkańcy cieszą się wyjątkowo dobrym zdrowiem. Wśród stulatków bardzo rzadko występuje demencja. Jeśli chodzi o dietę, przyświeca im maksyma hara chi bun me, która oznacza "brzuch pełny w 80 procentach". Czyli po prostu - unikaj przejadania się. Dzielą jedzenie na małe porcje. Dbają, by na talerzu znalazło się wiele różnorodnych składników - każdego dnia spożywają średnio 11 różnych produktów! Jedzą niewiele mięsa. Unikają nabiału, cukru oraz soli. Stawiają na zielone i pomarańczowe warzywa oraz soję. Ich pełna składników odżywczych i bogata w przeciwutleniacze pozwala uniknąć wielu chorób. Mieszkańcy Okinawy, podobnie jak inni Japończycy, są pracowici i prowadzą aktywny tryb życia. Wiele czasu spędzają spacerując i z pasją uprawiając swoje ogródki. Bardzo ważne jest dla nich utrzymywanie bliskich więzi z innymi ludźmi. Jednym z ich sekretów długowieczności jest poczucie wspólnoty i przynależności. Tworzą silne społeczne kręgi wzajemnego wsparcia zwane moai.
5. Nicoya, Kostaryka
Kolejny rejon na liście Niebieskich Stref to otoczony wodami Oceanu Spokojnego półwysep leżący na zachodzie Kostaryki. Tu również kluczem do sukcesu jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Mieszkańcy intensywnie pracują na roli, uprawiają m.in. kukurydzę. Są optymistami i cenią sobie życie towarzyskie. Bardzo ważnym składnikiem ich diety jest tutejsza woda, bogata w wapń i magnez. Dzięki jej właściwościom mają mocne kości i mięśnie. Poza tym unikają mięsa, a oprócz kukurydzy, podstawą ich potraw są bataty i fasola.
6. Loma Linda, Kalifornia, USA
W tym kalifornijskim mieście żyją najstarsi Amerykanie - mieszka tu najwięcej stulatków w USA. Jaka jest tajemnica ich długowieczności? Tutejszy styl życia w dużym stopniu kształtuje religia. Większość mieszkańców należy do protestanckiego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Wyznanie to kładzie duży nacisk na dbanie o zdrowie i odpowiednią dietę. Najstarsi Kalifornijczycy jedzą przede wszystkim pełnoziarniste produkty, orzechy, rośliny strączkowe i sezonowe owoce i warzywa. Podobnie jak ludzie w innych Niebieskich Strefach, stronią od mięsa. Nie spożywają alkoholu. Dużą wagę przywiązują do szabatu, dnia odpoczynku, który zaczynają od wspólnie przygotowywanego obfitego śniadania.
7. Ikaria, Grecja
Górzystą wysepkę na Morzu Egejskim zamieszkuje zaledwie 8 tysięcy osób. Czas płynie tu leniwie, ale mieszkańcy dużo czasu spędzają w ruchu. Z zaangażowaniem pielęgnują przydomowe ogródki. Tutejsza dieta śródziemnomorska opiera się na oliwie z oliwek i ziołach - np. szałwi, oregano, rozmarynie. Raczej unika się nabiału, ale chętnie pije się kozie mleko. Co ciekawe, życie towarzyskie kwitnie tu do późnych godzin nocnych. Mieszkańcy chętnie ucinają sobie drzemki w ciągu dnia. Tak, jak w innych Niebieskich Strefach więzi społeczne są tutaj bardzo silne. Szczęście to przede wszystkim inni ludzie.