Ziemniak dla zdrowego serca
Polak przeciętnie w ciągu roku zjada około 33 kilogramów ziemniaków . Jak widać jest to bardzo ważny składnik jego codziennej diety, który może znaleźć zastosowanie w profilaktyce i leczeniu wielu chorób dietozależnych w tym chorób układu krążenia. Ziemniaki zawierają w swoim składzie wiele składników odżywczych, które mogą mieć korzystny wpływ na pracę serca, obniżenie cholesterolu czy zmniejszenie masy ciała.
W ziemniakach najcenniejszy jest potas, by zachować go jak najwięcej, należy wkładać bulwy do niewielkiej ilości gotującej wody raczej bez dodatku soli. Potas to składnik mineralny rozpuszczalny w wodzie, dlatego podczas obróbki termicznej część tego ważne składnika przechodzi do roztworu, dlatego lepszym rozwiązaniem jest np. gotowanie ziemniaków w mundurkach lub pieczenie. Potas należy do makroelementów i jest pierwiastkiem, który pełni wiele niezwykle ważnych funkcji. Dzięki potasowi nasze komórki mogą przekazywać sobie impulsy elektryczne, pomaga też utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi oraz napięcie mięśni. Jeśli nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, między potasem a sodem zachowana pozostaje równowaga. Zaburzenia w stężeniach tych makroelementów powodują występowanie jednych z najczęstszych i poważniejszych chorób cywilizacyjnych, czyli nadciśnienia tętniczego i chorów serca. Odwrotnie niż w przypadku sodu, niskie stężenie potasu sprzyja powstawaniu tych chorób. Biorąc pod uwagę fakt, że spożywamy zbyt duże ilości soli w codziennej diecie jesteśmy mocno narażeni na deficyt potasu, a ziemniaki są jednym z najlepszych źródeł tego składnika odżywczego. Nie tylko ograniczenie spożycia soli wpływa na utrzymanie prawidłowego na niskim poziomie. Potas, zawarty w ziemniakach, również jest ważny w jego regulacji, dzięki temu, że wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Co więcej, badania wykazały, że także wapń i magnez (składniki mineralne obecne w ziemniakach) w naturalny sposób przyczyniają się do obniżania ciśnienia krwi.
Dodatkowo ziemniaki są one też cennym źródłem: manganu, żelaza, miedzi, cynku, fosforu, fluoru, chloru, jodu, które również korzystnie wpływają na równowagę elektrolitowa organizmu, a w związku z tym na prawidłowe przewodzenie impulsów w sercu. Witaminy zawarte w ziemniakach- prowitamina A oraz witaminy K, B1, B2, B6 i C uszczelniają naczynia krwionośne zapobiegając mikrowylewom, oraz mają działanie antyoksydacyjne (szczególnie witamina C), która chroni przed miażdżycą, wspomaga układ krążenia oraz obniża poziom cholesterolu. Mimo, że ziemniaki spożywane są wyłącznie po procesie obróbki termicznej, w której część witaminy C ulega zniszczeniu okazuje się, że w diecie przeciętnego Polaka to właśnie ziemniaki są głównym źródłem tej witaminy w codziennym jadłospisie.
Dodatkowo ziemniaki zawierają pewna ilość błonnika pokarmowego (rozpuszczalnego w wodzie), który ma szczególne znaczenie w procesie zmniejszania cholesterolu we krwi. W postaci galaretowatej masy przechodzącej przez nasze jelita „zasysa” on cholesterol dostarczany do organizmu wraz z dietą zmniejszając jego wchłanianie do krwioobiegu.
Najbogatszą w składniki odżywcze (białka, węglowodany, witaminy i składniki mineralne) częścią ziemniaka jest warstwa znajdująca się tuż pod warstwą korową i korą pierwotną, czyli miękisz pierwotny. To dlatego ziemniaki trzeba obierać oszczędnie, a najlepiej wcale. Najwięcej składników mineralnych tracą ziemniaki pokrojone i przechowywane w wodzie. Dlatego jeśli już musisz je wcześniej obrać, włóż je w całości do garnka z zimną wodą, a pokrój dopiero przed gotowaniem. Najbardziej wartościowe pod względem odżywczym ziemniaki to te gotowane na parze albo w łupinach lub pieczone, zaś najmniej – purée oraz odsmażane następnego dnia po ugotowaniu.