Wielkanoc tuż-tuż, przygotowania trwają, już niebawem zasiądziesz z bliskimi przy świątecznym stole. Dla wielu z nas to intensywny czas wypełniony przygotowaniami. Jak sprawić, że będą pełne niezapomnianych, niebanalnych smaków, a przy tym nie tracić czasu i energii? Przedstawiamy nasz przepis na Wielkanoc.
Święta Wielkanocne kojarzą się z suto zastawionym stołem i przejadaniem się. Potrawy wielkanocne wcale nie muszą być jednak ciężkostrawne i czasochłonne. Możesz w prosty sposób dodać im wiosennej lekkości. Jak to zrobić? Mamy dla Ciebie garść inspiracji i pomysłów.
Żurek w wersji light
Oczywiście uwielbiamy tradycyjne potrawy, ale gdyby tak podejść do nich w inny, świeży sposób? Zacznijmy od klasyki, czyli żurku — aromatycznej zupy, bez której trudno wyobrazić sobie wielkanocne śniadanie. Podstawą jest zakwas, który możesz łatwo przygotować samodzielnie. To właśnie zakwas odróżnia żurek od barszczu białego: robimy go z mąki żytniej. Ze względu na fermentację zawiera on bakterie probiotyczne, które usprawniają pracę układu pokarmowego. To samo zdrowie! Jak go zrobić? Mąkę żytnią z odrobiną czosnku i przyprawami: liściem laurowym, zielem angielskim, majerankiem zalej letnią wodą. Przykryj gazą i postaw w ciepłym miejscu na 5-7 dni. Naszą wersję żurku łatwo i szybko przygotujesz w blenderze z funkcją gotowania Artmix Pro.
Potrzebujesz:
- bulion warzywny
- wędzone tofu
- jajka gotowane na twardo
- mleko kokosowe
- zakwas
- majeranek
- czosnek
Bulion, zakwas, mleko kokosowe i przyprawy wlej do kielicha i nastaw 18-minutowy program Zupa. Do ugotowanej zupy dodaj pokrojone w kostkę wędzone tofu i ćwiartki jajek. Zapewniamy, że aromatyczny żurek w takiej wersji zachwyci smakiem również tradycjonalistów.
Pisanki na parze
Nie ma Wielkanocy bez jajek. Czy wiesz, że możesz ugotować je na parze? Gotuj je tak w naszym durszlaku ustawionym na naczyniu z wodą przez 30 minut. Dzięki temu będą jeszcze zdrowsze, gdyż w trakcie wchłoną cenny wapń i inne składniki ze skorupki. Zrobisz też w ten sposób pisanki z wyjątkowym wzorem.
Potrzebujesz:
- jajka
- kilka różnych, pasujących do siebie kolorów barwników spożywczych, np. pomarańczowy, żółty, czerwony
- litr wody
- olej roślinny
Postaw naczynie na płycie grzewczej i umieść na nim durszlak. Włóż jajka i wlej wodę w ten sposób, by zmoczyć je wszystkie. To ważne, by sproszkowany barwnik mógł przykleić się do jajek. Teraz rozsyp sporą ilość barwników, następnie dodaj jeszcze odrobinę wody. Gotuj przez 30 minut i odstaw, aż jajka ostygną. Na koniec przetrzyj je szmatką zwilżoną odrobiną oleju roślinnego. Gotowe!
Domowy majonez
Nieodłącznym towarzyszem przekąsek i potraw wielkanocnych jest majonez. My proponujemy przygotować go samodzielnie. To bardzo proste! Pomoże Ci w tym nasz mikser MixSy.
Potrzebujesz:
- jajko
- łyżka musztardy
- szklanka oleju roślinnego lub oliwy z oliwek
- sól, pieprz do smaku
- odrobina soku z cytryny lub limonki
Najpierw rozbij jajko i zmieszaj z odrobiną oleju i łyżką musztardy. Następnie dolewaj olej lub oliwę i miksuj jednocześnie. Po zmiksowaniu dopraw solą i pieprzem, wyciśnij sok z cytryny lub limonki. Dla przełamania rutyny możesz wyczarować różnokolorowe warianty: pomarańczowy z kurkumą, różowy z sokiem buraka, zielony z koperkiem.
Zielony sos do przekąsek
Wiosennego charakteru wielkanocnym przekąskom doda z pewnością zielony sos na bazie szpinaku. Puszysty sos przygotujesz prosto i szybko w ArtMix Pro. Zblenduj garść liści szpinaku, miąższ dojrzałego awokado, garść rzeżuchy z bulionem warzywnym (ok. szklanki). Na koniec dodaj dwie łyżki oliwy z oliwek i dopraw pieprzem.
Sernik z jabłkami
Wśród przepisów na Wielkanoc nie może oczywiście zabraknąć słodkości. Nasza propozycja to sernik z jabłkami, który z łatwością przygotujesz w naszym naczyniu "królewskim".
Potrzebujesz:
- 1 kg mielonego twarogu
- 3 całe jajka
- 3 łyżki cukru
- 3 łyżki kaszy manny
- 1 łyżka proszku do pieczenia
- 3 jabłka
- łyżeczka cynamonu
- opcjonalnie rodzynki
Mieszamy twaróg, jajka, cukier, kaszę mannę i proszek do pieczenia. Opcjonalnie dodajemy rodzynki. Jajka obieramy i kroimy na ósemki, a następnie układamy na dnie naczynia. Wlewamy łyżkę wody, a później masę twarogową. Posypujemy cynamonem, przykrywamy pokrywą. Podgrzewamy na małym ogniu do momentu, aż wskaźnik na termokontrolerze będzie w połowie zielonego pola skali "moist". Gotujemy 20 min, co ok. 6 minut podnosimy pokrywę i wycieramy papierowym ręcznikiem skroploną wodę. Na ostatnie 5 minut zwiększamy temperaturę do 3/4 poziomu zielonego pola. Zdejmujemy ze źródła ciepła i studzimy.
Czy wiesz, że sernik może być smaczny i świeży nawet do 3 tygodni? Wystarczy przechować go w próżniowym pojemniku Vacsy.