W życiu ciągle popełniamy błędy, których skutki pojawiają się w cyklu dziewięćdziesięciodniowym, jednak często zapominamy, co działo się 3 miesiące temu. W dodatku, każdy taki skutek staje się kolejnym zaburzeniem, wywołującym nową reakcję po kolejnych trzech miesiącach. Cykl powtarza się, więc dalej co 180, 270 dni itd.. Oczywiście kolejne rezultaty pierwotnego zaburzenia równowagi organizmu są coraz słabsze, niemniej jednak ciągle obecne. Dlatego też kuracje czy terapie oczyszczające są stosowane po to, by przerwać i wygasić takie cykle. Można porównać to do „restartu” komputera.
Zatem jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie czy też detoks i czy każdy w dowolnym momencie może przeprowadzić taką kurację?
Najlepiej, aby kuracja oczyszczająca trwała co najmniej 12 dni. Wynika to z tego, że cykl przemiany i wymiany krwi trwa 120 dni. Zatem w ciągu 12 dni nastąpi zmiana właściwości 10% krwi, a to wystarczy, aby uzyskać wystarczającą ilość energii do spowodowania odczuwalnej zmiany na lepsze. W ten sposób zatrzymuje się rozwój i rozprzestrzenianie choroby, ale nie usuwa się niestety jej przyczyn.
Jedną z bardziej bezpiecznych metod oczyszczania organizmu jest kuracja zbożowa lub zbożowo-warzywna, szczególnie jeżeli chcemy oczyszczanie organizmu przeprowadzić po zimie. Do tego celu w Chinach używa się pszenicy, która ma niezwykłą zdolność oczyszczania wątroby. Niemniej jednak w obecnych warunkach w Polsce pszenica nie jest dobrej jakości, wręcz przeciwnie kuracja pszeniczna mogłaby większości z nas zaszkodzić. Zatem kuracja zbożowa może być przeprowadzona na orkiszu dobrej jakości, kaszy, albo kaszy jaglanej i warzywach gotowanych. Jeść można do woli, a do picia najlepsze będą napary z natki pietruszki.
Dobrze jest zrobić taką dwunastodniową kurację raz w roku, a najbardziej odpowiednia pora przypada na równonoc wiosenną. Nie powinno się takich kuracji lub innych detoksów przeprowadzać zimą. Nie powinny tego też robić osoby osłabione. Uwaga – kurację taką najlepiej przeprowadzić z dala od zatrutych miast, co w Polsce również może być trudne. Warto też wspomnieć, że sama kuracja również nie należy do łatwych.
Aby zakcelerować stosowanie w diecie oczyszczającej zbóż i warzyw warto sięgnoć po zioła i rośliny lecznicze, które mają dodatkowo korzystny wpływ na odtruwanie organizmu. Powszechnie uważany w Polsce za chwast – mniszek lekarski ma naprawdę wiele korzystnych właściwości dla organizmu. Oczyszcza krew, wzmacnia wątrobę, stymuluje nerki aby szybciej i skuteczniej eliminowały toksyny, wspomaga trawienie i układ pokarmowy, pobudza wydzielanie żółci, czym zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Szczególnie dobrze działa korzeń mniszka poprawiając funkcje trawienia i wydalania.
Aby utrzymać wątrobę w dobrej kondycji, należy zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Już kilka kilogramów nadwagi może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie organizmu, a także stać się przyczyną powolnego rozwijania się rozmaitych chorób. Warto więc odtruć wątrobę, aby prawidłowo pracując przyspieszała metabolizm składników odżywczych wspomagając tym samym walkę z nadprogramowymi kilogramami. Aby tak się stało, warto zaprzyjaźnić się bliżej z liśćmi boldo, które naturalnie wspomagają leczenie stłuszczenia i marskości wątroby a także pojawiających się w niej stanów zapalnych i niewydolności. Dodatkowo, duża zawartość flawonoidów i boldyny chroni, regeneruje i wspomaga procesy detoksyfikacji tego ważnego organu.
Literatura:
Paul Pitchford „Odżywianie dla zdrowia”
Claude Diolosa „Kuchnia, Chiny…tajemnice medycyny”
AGNIESZKA PISKAŁA-TOPCZEWSKA
Dietetyk / Diet coach. Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Należy do wąskiego grona diet coach’ów certyfikowanych przez Instytut Psychoimmunologii Wojciecha Eichelbergera. Swoją wiedzę pogłębiała na licznych, międzynarodowych szkoleniach. Założycielka Instytutu NUTRITION LAB, którego celem jest budowanie świadomości prawidłowego odżywiania wśród Polaków. Propagatorka nutridietetyki. Prelegent najważniejszych konferencji poświęconych żywieniu i zdrowiu człowieka. Autorka wielu artykułów nt. żywienia, ekspert współpracujący regularnie z telewizją, radiem i prasą.