Postanowienia noworoczne
Nie zakładaj natychmiastowych sukcesów i nie zniechęcaj się, gdy nie wszystko będzie szło po Twojej myśli. Utrata wagi, poprawa kondycji, czy wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych to rzeczy, których nie da się osiągnąć z dnia na dzień. Zastosuj metodę małych kroków – np. zacznij od kilku minut ćwiczeń dziennie, wprowadzenia do diety warzyw i owoców oraz ograniczenia niezdrowego jedzenia. Zrób kontrolne badania np. poziomu cukru i cholesterolu, żeby wiedzieć też, że Twój cel na „zdrowe życie” może mieć tez odzwierciedlenie w konkretnych liczbach. Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie porzucić słodyczy, słonych przekąsek lub fast food’ów, to zacznij od systematycznego ograniczania tych elementów, by dopiero z czasem wyzbyć się ich z codziennej diety na dobre.
Nie wymagaj od siebie więcej, niż jesteś w stanie zrobić i nie poddawaj się, gdy zdarzy Ci się jakieś potknięcie lub wpadka. Każdy popełnia błędy i może mieć chwilę słabości. Jeden cukierek, dzień bez ćwiczeń lub niezdrowy posiłek nie przekreślają Twoich dotychczasowych osiągnięć, ale nie dawaj sobie za często takich rozgrzeszeń, bo przez to możesz stracić motywację do dalszych działań.
Skończy z ciągłym odkładaniu planów i obiecywaniu sobie “od jutra zacznę się zdrowo odżywiać”. Konkretyzuj cele, wdrażając w życie realne działania. Nie czekaj na “lepszy czas”, zamiast tego każdego dnia stawiaj drobny krok w drodze do założonego celu. Np. będąc na zakupach, zacznij zwracać uwagę na skład produktów i wybieraj te zdrowsze. Po pracy poświęć przynajmniej kilka minut na aktywność fizyczną (spacer lub ćwiczenia), jeśli boisz się, że zabraknie Ci motywacji – pobierz aplikację treningową lub liczącą kroki i każdego dnia realizuj wytyczone w niej cele.
Skończ z niezdrowymi posiłkami na mieście, a zamiast tego przygotuj zdrowy posiłek w domu i zabierz go ze sobą w lunchboxie. Jeśli nie masz czasu na skomplikowane dania, wybierz te, oparte na świeżych warzywach i zdrowych kaszach albo pełnoziarnistych makaronach z dodatkiem olejów roslinnych. Ograniczaj przekąski między posiłkami i dbaj o nawodnienie. Jeśli nie lubisz pić czystej wody, kup dyspenser, butelki lub dzbanek, w których nadasz jej smaku, dodając miętę lub ulubione owoce.
Jeśli chcesz zacząć prowadzić zdrowy tryb życia, to z pewnością przyda Ci się kilka gadżetów, które ułatwią zadanie i pomogą w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych. Sokowirówka, blender, patelnie do smażenia bez dodatku tłuszczu – to przykładowe produkty, które usprawnią drogę do celu.
Zmiana stylu życia i wprowadzenie nowych zwyczajów to trudna i długa droga. Aby osiągnąć cel i zacząć żyć zdrowo, musisz uwierzyć w siebie oraz swoje możliwości. Jeśli zdarzy się moment, że stracisz wiarę, zwróć się do bliskich z prośbą o wsparcie. Rozmowa z ważnymi dla Ciebie osobami zmotywuje Cię do działania i doda wiary w to, że sukces jest w zasięgu ręki. Dobrym pomysłem jest też zaangażowanie całej rodziny do wprowadzania zmian, aby i ona uczyła się zdrowych nawyków. Wspólne przygotowywanie pełnowartościowych posiłków to połączenie przyjemnego z pożytecznym – miło spędzasz czas z rodziną oraz dbasz o zdrowie i pozytywne nawyki swoje, oraz najbliższych.
AGNIESZKA PISKAŁA-TOPCZEWSKA
Dietetyk / Diet coach.Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Należy do wąskiego grona diet coach’ów certyfikowanych przez Instytut Psychoimmunologii Wojciecha Eichelbergera. Swoją wiedzę pogłębiała na licznych, międzynarodowych szkoleniach. Założycielka Instytutu NUTRITION LAB, którego celem jest budowanie świadomości prawidłowego odżywiania wśród Polaków. Propagatorka nutridietetyki. Prelegent najważniejszych konferencji poświęconych żywieniu i zdrowiu człowieka. Autorka wielu artykułów nt. żywienia, ekspert współpracujący regularnie z telewizją, radiem i prasą.