Owoce i warzywa na lato - jedz sezonowo
Jeśli dbasz o zdrowie, dobrze wiesz, że najlepiej jeść sezonowo. Dlaczego warto? Sezonowe produkty są nie tylko łatwo dostępne, ale mają też najwięcej wartości odżywczych. Latem najlepiej smakują owoce i warzywa – o tej porze roku czeka na Ciebie całe ich bogactwo. Które z nich powinny znaleźć się na Twoim talerzu i dlaczego?
Letnie warzywa
O tej porze roku pomidory są wyjątkowo soczyste. Są bogate w likopen, który chroni przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Nie bez znaczenia jest też potas, który latem łatwo tracimy poprzez pocenie się, a bardzo potrzebuje go nasz układ nerwowy.
Kolejne warzywo, które świetnie się odnajdzie w letniej diecie jest niezwykle wszechstronne. Cukinię przyrządzisz na mnóstwo sposobów, doskonale komponuje się z przeróżnymi dodatkami. Ma mało kalorii, za to wiele składników odżywczych: witaminy z grupy B, witaminę C, magnez, potas, żelazo…
Lato to oczywiście czas botwinki – młode buraki wraz z liśćmi są podstawą letnich zup, np. pysznego chłodnikA. Bogata w błonnik pokarmowy i przeciwutleniacze botwinka świetnie pasuje też jako dodatek do sałatek.
Dużo błonnika znajdziesz również w fasolce szparagowej, która zawiera też potas, fosfor, kwas foliowy, jednym słowem: mnóstwo dobroci😉. Z wakacjami kojarzy się też bób. Świetnie nadaje się na przekąskę, a przy tym to samo zdrowie: to również źródło błonnika i potasu. Warto jednak uważać na wysoki indeks glikemiczny.
Owoce na wakacje
Lato bardzo kojarzy się z owocami: są pyszne, soczyste i nawadniają. Owoce jagodowe nie bez powodu bywają nazywane polskimi „superfoods”. Truskawki, maliny, jeżyny, porzeczki, poziomki, agrest – to prawdziwe bomby witaminowe. Poza tym, czy wiesz, że właśnie to, że mają piękne, intensywne kolory sprawia, że są tak dobre dla zdrowia? Zapobiegają nowotworom i wzmacniają nasz układ krwionośny, zatem zmniejszają ryzyko chorób serca.
Smakowite i soczyste brzoskwinie są niskokaloryczne i zawierają przeciwutleniacze. Sięgaj też po śliwki, dostarczą Ci m.in. błonnika, żelaza, potasu. Jeśli chodzi o nawodnienie, tutaj króluje arbuz, który w ponad 90 procentach składa się z wody. Zdecydowanie nie może go zabraknąć w Twojej letniej diecie.
Owoce i warzywa: jak je jeść?
Klimat, w jakim mieszkamy, sprawia, że musimy dostosowywać się do warunków pogodowych. Wiąże się z tym także zmienianie diety - również ze względu na różną dostępność produktów. Nie bez powodu zatem właśnie latem stawiamy na owoce i warzywa. Najlepiej jeść je na surowo – unikajmy złożonej obróbki cieplnej. Letnie posiłki niech będą niewielkie, proste i lekkie.
Bogactwo owoców i warzyw daje duże pole do popisu. Jeśli lubisz eksperymenty, postaw na nieoczywiste połączenia: np. dodaj truskawki do wytrawnej sałatki ze szpinakiem i kozim serem.
Teraz też jest dobry czas na pyszne, orzeźwiające chłodniki. Co powiesz na pomidorowo-arbuzowe gazpacho? Albo chłodnik litewski z dodatkiem malin?
Latem szukamy orzeźwienia i lekkości, zatem z przyjemnością sięgamy po koktajle z warzyw i owoców. Proponujemy jako bazy użyć maślanki: znakomicie się sprawdza w upały. Jest źródłem fosforu i wapnia, pomaga regulować florę bakteryjną układu pokarmowego i ma łagodniejszy smak niż kefir lub jogurt.
Wybieraj produkty zawierające dużo wody, które będą uzupełniać to, co pijesz. Szukaj też potasu i innych składników mineralnych (elektrolitów), które łatwo tracimy, kiedy jest gorąco. A czy wiesz, że niektóre składniki wpływają na zapach potu? To np. por i cebula. Wprawdzie świetnie podkręcają smak, ale latem lepiej je ograniczyć. Poza tym uważaj na produkty, które szybko się psują (mięso i nabiał). Z pewnością nie chcesz mieć zatrucia pokarmowego w upał. Pamiętaj, by odpowiednio je przechowywać - najlepiej w pojemnikach próżniowych. Chcesz zatrzymać smaki lata na dłużej? Wykorzystaj bogactwo owoców i warzyw szykując rozmaite przetwory: konfitury i kiszonki.