Ciepło, cieplej, gorąco. Coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz: w parkach, na łące, w lesie, na plaży. I uwielbiamy jadać w plenerze. Czy może być coś przyjemniejszego niż piknik na łonie przyrody? Podpowiadamy, co zabrać ze sobą, by był to czas pełen radości i relaksu.
Co zabrać na piknik? Akcesoria
Udany piknik to przede wszystkim jedzenie na świeżym powietrzu. Lato to idealny czas na taki sposób spędzania czasu. Wystarczy znaleźć piękne miejsce w naturze, rozłożyć koc i oddać się kulinarnym przyjemnościom. Oprócz przygotowania piknikowych przekąsek zadbaj też o odpowiednie akcesoria. Najważniejszy jest oczywiście koc, na którym rozsiądziemy się na łące lub polanie w lesie. Wybierz taki przeznaczony do użytku na dworze: cienki, lekki i łatwy w czyszczeniu. Dobrze, jeśli ma warstwę izolującą od podłoża (chyba że piknikujemy w upalny dzień). W zależności od pogody warto spakować dodatkowy koc do okrycia się lub parasol, który ochroni nas od słońca. Dobrym pomysłem będą też poduszki — będzie jeszcze przyjemniej wylegiwać się na kocu, a może ktoś nabierze ochoty na drzemkę na świeżym powietrzu?
Drugie niezbędne akcesorium to oczywiście kosz. Powinien na tyle duży, by było w nim dość miejsca na pojemniki z jedzeniem, naczynia, serwetki, etc. Najprostszym wariantem będzie klasyczny wiklinowy, ale na rynku mamy ogromny wybór opcji dla pasjonatów piknikowania z różnymi udogodnieniami. Taki "profesjonalny" koszyk piknikowy ma w swoim wyposażeniu naczynia i sztućce przymocowane paskami. Często w komplecie jest też torba chłodząca. Dobrze, żeby nasz kosz miał warstwę termoizolacyjną, która zapobiegnie psuciu się żywności.
Nie wkładaj rzeczy do kosza luzem. Specjalne kosze piknikowe mają przegródki ułatwiające pakowanie. Niemniej jednak zawsze umieszczaj jedzenie zapakowane w odpowiednie pojemniki. Zwróć uwagę na szczelne zamknięcie. Najlepszym wyborem będą próżniowe — ten sposób pakowania pozwala na długo zachować świeżość. Zabezpiecz też koniecznie noże. Przyda się torba termiczna lub przenośna lodówka na napoje i produkty wymagające niższych temperatur. Jeśli lubisz kawę lub herbatę, zabierz ją ze sobą na piknik w termosie.
Na pikniku spędzamy czas na jedzeniu i relaksie w miłym towarzystwie. Nie zaszkodzi jednak spakować paru rzeczy, które dostarczą dodatkowej rozrywki. Zabierz np. karty do gry, planszówkę, warcaby, kartki i długopisy. Warto się też poruszać, dorzuć więc frisbee, piłkę lub sprzęt do badmintona.
Nie zapomnij o żelu antybakteryjnym, chusteczkach odświeżających oraz sprayu przeciw komarom i kleszczom. Chroń się również przed słońcem: koniecznie zabierz nakrycie głowy, krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne. Nie zaszkodzi też spakować podstawowej apteczki m.in. z plastrami, preparatem na ukąszenia.
Przekąski na piknik
Wiemy, że jedzenie smakuje najlepiej na świeżym powietrzu, zwłaszcza w lato. W tym przypadku pamiętaj jednak nie tylko o tym, by było smacznie, ale przede wszystkim wygodnie. Przekąski na piknik powinny być proste w przygotowaniu i transporcie. Postaw na przekąski, które można jeść palcami. Sprawdzonym pomysłem są oczywiście kanapki. Chleb posmaruj wcześniej pastą warzywną lub hummusem. Dodatki: plasterki sera czy wędliny, pokrojone warzywa, kiszonki, spakuj osobno. Dzięki temu nic nie rozmięknie, kanapki będą świeże i apetyczne. Zamiast klasycznego pieczywa dobrym wyborem będzie podpłomyk lub tortilla, w którą zawiniesz ulubione składniki. Hummus lub pastę warzywną zabierz ze sobą w słoiczku, by potem maczać w niej pokrojone w słupki warzywa (np. seler naciowy lub paprykę).
Możesz również przygotować muffiny lub placki, np. z cukinii. Wygodnie je się rękami i świetnie smakują na zimno. Jeśli lubisz śródziemnomorskie klimaty, nie zapomnij o kawałkach ulubionego sera i oliwkach.
Zabierz też uprzednio przygotowaną ulubioną sałatkę. Najlepiej z sycącym dodatkiem w postaci tofu, kaszy bulgur czy makaronem. Dobrze oddzielnie spakować dressing, którym polejesz składniki tuż przed zjedzeniem. Szykując go, zwróć uwagę, by nie dodawać do niego olejów: rzepakowego, słonecznikowego, z pestek winogron. Źle znoszą wysokie temperatury, wyjątkiem jest oliwa z oliwek. By sałatka była jak najbardziej świeża, możesz uprzednio przygotować pokrojone składniki. Ułóż je warstwami w pojemniku w taki sposób, by te najdelikatniejsze, takie jak ser czy cebula znalazły się na wierzchu.
Na pikniku nie może zabraknąć owoców: truskawek, malin, brzoskwiń, czereśni, arbuza. Raczej nie zabierajmy deserów, mogą łatwo się rozgnieść, rozpuścić, a przede wszystkim zepsuć pod wpływem ciepła. Zamiast tego zabierz ze sobą bakalie, orzechy, suszone daktyle. Świetną słodką przekąską będzie chlebek bananowy. Możesz też wcześniej w domu przygotować w blenderze orzeźwiające koktajle i smoothie.
Koniecznie zadbaj o napoje. Gdy jest ciepło, szczególnie ważne jest regularne nawadnianie. Przygotuj orzeźwiającą lemoniadę. Dodaj do wody miętę, sok z cytryny lub limonki, wrzuć owoce, np. maliny lub ogórka. Oprócz tego niech nie zabraknie wody, najlepiej wysokozmineralizowanej.
Czego nie zabierać na piknik?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, unikaj produktów wilgotnych, które łatwo mogą się rozpaść. Zrezygnuj z pomidorów. Jeśli robisz sałatkę, nie dodawaj do niej sałaty rzymskiej ani lodowej, szybko traci kształt i strukturę. Kiepskim pomysłem będzie wszystko, co łatwo się psuje. Szybko namnożą się bakterie, co grozi nam zatruciem. Zatem nie pakujmy na piknik surowego mięsa, sushi także nie będzie dobrym pomysłem. Podobnie rzecz się ma z deserami na bazie żółtek, np. tiramisu.